Kanada merkezli Fraser Institute şirketlerin maden yatırımı ve yatırımı etkileyecek faktörlere bakışını tespit etmek amacı ile gerçekleştirdiği 2020 Maden Şirketleri Araştırması’nı yayınladı.

1997 yılından bu yana yıllık olarak yayınlanan araştırmanın 2020 versiyonunda Türkiye, Yatırım Çekiciliği bakımından küresel ölçekte 77 lokasyon arasından 14., Avrupa’da ise 10 ülke arasından Finlandiya ve İrlanda Cumhuriyeti’nin ardından 3. oldu.  Rapora göre ülkenin maden potansiyelini ve madenciliği ilgilendiren yasal süreci birlikte değerlendiren “Yatırım Çekiciliği” başlığı altında ilk 10’da yer alan lokasyonlar: Nevada, Arizona, Saskatchewan, Batı Avustralya, Alaska, Quebec, Güney Avustralya, Newfoundland&Labrador, Idaho, Finlandiya şeklinde sıralandı.

Düzenleyici uygulamalar göz ardı edilerek sadece yatırım yapılacak bölgenin jeolojik yapısını ve maden potansiyelini değerlendiren “En İyi Uygulama Mineral Potansiyeli” başlığında Türkiye küresel ölçekte 77 lokasyon arasında 3. sırada yer alırken Avrupa bazında ise 10 lokasyon arasından 1. sırada yer aldı. Sıralamada Türkiye’nin maden ülkesi olarak bilinen ve küresel maden endüstrisinde önemli bir yeri bulunan Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde bulunan birçok madencilik bölgesinden önde gelmesi dikkat çekti. Bu kategoride ilk 10’da yer alan bölgeler ise Arizona, Nevada, Türkiye, Saskatchewan, Alaska, Batı Avustralya, Quebec, Güney Avustralya, Colarado, British Columbia şeklinde oldu.

Fraser Institute’un ilgili raporunu buradan görüntüleyebilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Önceki İçerikTürkiye’nin İlk Grafen Seri Üretim Tesisinin Açılışı Gerçekleştirildi
Sonraki İçerikLeonardit Madeni Ülke Ekonomisine Kazandırılacak