Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy, Bartın’da açılacak madencilik lisesi için çalışmalara başladıklarını açıkladı. Okulun Türkiye’nin madencilik alanındaki ikinci meslek lisesi olacağını bildiren Şensoy, kampüs alanını belirlemek için incelemelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Ekim’deki kabine toplantısından sonra Bartın ilinde madencilik lisesi açılacağını belirttiğini ve Bakanlığın da bu yönde çalışmalara başladığını aktaran Şensoy; okulda hangi alanların, hangi programların açılacağına dair bir müfredat ve program hazırlandığını söyledi.

Bartın Mesleki Teknik Anadolu Lisesi içinde ilk etapta bir maden teknolojisi alanı açtıklarını anlatan Şensoy, “Bartın içinde okulumuzu yapacağımız kampüs alanını belirlemek için Sayın Vali’mizle, Millî Eğitim Müdürümüzle saha ziyareti yaptık, birkaç alternatif yer belirledik. Bu okullar yapılıncaya ve kampüs tamamlanıncaya kadar öğrencilerimiz, eğitimlerini Bartın Mesleki Teknik Anadolu Lisesi içinde takip edecekler.” dedi.

Yapılacak lisenin madencilik alanında tematik bir lise olacağına işaret eden Şensoy, şöyle konuştu: “Açılacak bu lisemiz, madencilik alanında Türkiye’de ikinci lise olacak. İlk lise, Sayın Bakanımız Mahmut Özer ve Enerji Bakanımız tarafından Balıkesir’in İvrindi ilçesinde açılmıştı. Buradaki lise, açılan ikinci madencilik lisesi olacak. Bu lise; bir kampüs içinde atölyeleri, sürekli eğitim ve Ar-Ge merkezlerinin olduğu geniş merkezli bir okul olacak. Her türlü modern teknolojinin kullanılacağı ve modern atölyeleri içinde barındıracağı bir okulumuz olacak. Aynı zamanda civardaki sektörlerde de çocuklarımız uygulama imkânı bulacaklar. Sektörün aradığı kalifiye elemanların yetişeceğine inanıyoruz bu okulumuzdan.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikÖzdoğu Sarp İnşaat AŞ’den Satılık Maden Tesisi Makine ve Ekipmanları
Sonraki İçerikTÜMMER’in AB Projesi Kapsamında Gerçekleştirdiği Toplantı Ankara’da Yapıldı