Sektörün en önemli fuarlarından birisi olan Marble İzmir – Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı 27’nci kez kapılarını açtı. 30 Mart – 2 Nisan 2022 tarihleri arasında Fuarizmir’de gerçekleştirilecek etkinlik ile Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen sektör profesyonelleri ticari görüşmeler yaparak İzmir ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak.

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Buradan tüm sektör temsilcilerine çağrı yapıyorum. Dünyanın en büyük ve modern fuar alanlarından biri olan İzmir fuarı tüm sektörlerimizin dünyayla buluşturmak için emrinize amadedir, hazırdır tüm kadrolarımızla tüm çalışma arkadaşlarım ile beraber en iyisini, en güzelini yapmaya ve sizleri dünya ile buluşturmaya hazır olduğumuzu buradan bu vesile ile bir kez daha ifade etmek istiyorum.” dedi.

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü (MAPEG) Cevat Genç, gerçekleştirdiği açılış konuşmasında “Odalarımız bize şahısların değil, sektörün sorunlarını masaya yatırarak talepleri dile getirdiler. Biz de bunları mevzuat çalışmalarında dikkate aldık.  Çevreye dost bir madencilik… Sayın Bakan’ın her defasında ifade ettiği önce çevre ve insan madencilik formatına dönmeye çalışıyoruz. Özellikle son zamanlarda çevre kirliliğiyle ilgili kötü görüntüleri yok etmek için mevzuatta yeni uygulamalar gelecek. Şu an alınan çevre uyum formatı çok yetersiz, yeni bir yaklaşımla bu işi yeniden çözmeyi düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alimoğlu, “Mermer fuarımızı çok şükür bereketli geçirdik. Diğer ülkelerdeki uygulamanın ‘aksine sektör ne istediyse yapacağız’ diyen Başkan Soyer’e teşekkür ediyorum. 2023 yılında tüm katılımcılarımıza katılım ücretlerinde indirim olacak.” dedi.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Aydin Dinçer de “Maden ihracatı 6 milyar dolar. Tüm sanayiye hammadde etkisiyle yaklaşık 40 milyar doları buluyor. Karbon salınımı az olması nedeniyle Önümüzdeki süreçte doğal taş kullanımı daha da artacaktır.” diye konuştu.

Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya ise sektörün önemine vurgu yaparak, “Bu fuarda herkesin emeği var. Aziz Kocaoğlu’ gerekirse beş kuruş almayarak bu fuarı yaparım’ dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ‘ama ya da veya demeden’ taleplerimizi karşıladı. Bu fuarın sayesinde dünyaya açıldı. Kendi ülkemizde madenci olarak amatörde bulunmazken, şu an Şampiyonlar Ligi’nde yarışıyoruz. Herkesin emeği var. Biz ama veya demeden çevreyi önleyen sürdürebilir madenciliği yapacağız. Gelecek sene konuşacak başkanlarımız ihracatta 7,5 milyardan bahsedecekler. Bu kriz döneminde kendi öz kaynaklarımızın ne kadar önemli olduğunu gördük. Madencilik sektöründe yanlış bilinen sarmaları var. Hepimiz ülkemizi seviyoruz. Muhalefet partilerimize sesleniyorum. Bizi dinlesinler. En önemli bilgi birikimleriyle en doğru şeyleri anlatacaklardır.” dedi.

Fuar alanının A,B,C ve D holleri ile açık kısmının tamamı dolarken fuar kapsamında açık alanda blok ve iş makinaları, A ve B hollerinde doğal taş, C holünde mermer makinaları, D holünde ise sarf malzemeler sergilenecek.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMTAIC, Özbekistan’daki Portföyüne Bir Saha Daha Ekledi
Sonraki İçerikEldorado Efemçukuru’nda Yeni Cevher Yayılımı Tespit Etti