Yıldırım Holding Kazakistan’ın ilk soda külü üretim tesisi için çalışmalara başlayacağını duyurdu.  Yıldırım Holding’in iştiraki olan Qazaq Soda LLP şirketine ait olan projede çalışmaların 2021 yılının üçüncü çeyreğinde başlaması planlanıyor.

İlk etap çalışmaları kapsamında projeye 400 milyon dolarlık yatırım yapılacağını belirten şirket 2024 yılında tamamlanması planlanan ilk etap çalışmaları sonucunda tesisin 500 bin ton üretim kapasitesine sahip olacağını kaydetti. Tesisin nihai üretim kapasitesinin ise 1 milyon ton olması hedefleniyor.

Projenin inşaat aşamasında yaklaşık 1000 kişiye istihdam sağlanacağını aktaran şirket tesis devreye alındıktan sonra ise 300 kişiye doğrudan, 1000 kişiye ise dolaylı istihdam sağlanacağını kaydetti.

Ülkenin ilk soda külü tesisinin faaliyete geçirilmesi ile birlikte Kazakistan’ın soda külü talebinin tamamen karşılanması ve ülkenin soda külü ihracatçısı konumuna geçmesi bekleniyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.