Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesinde kaçak olarak işletildiği iddia edilen maden ocağında metan gazı patladı. Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) tahlisiye ekiplerinin çalışmaları sonucu patlamada mahsur kalan 2 madencinin cansız bedenlerine ulaşılırken patlamadan yaralı olarak kurtarılan bir madencinin ise tedavisinin devam ettiği öğrenildi. Yaşanan olayla ilgili olarak Zonguldak Vali Yardımcısı, Zonguldak İl Jandarma Komutanı ve Zonguldak AFAD İl Müdürü olay yerinde incelemelerde bulundu.

Meydana gelen olayla ilgili değerlendirmede bulanan Zonguldak Vali Yardımcısı Turgut Subaşı, ocağın bir ay önce mühürlenerek kapatıldığını belirtirken “Kilimli ilçesi Gelik beldesinde yer alan bu kaçak kömür ocağında iş kazası neticesinde iki değerli vatandaşımız Erdem Korkmaz ve Uğur Korkmaz’ın rahmetli olduğunu öğrendik. Bir arkadaşımızın ise hastanede tedavisi devam etmektedir. Bu ocak yaklaşık bir ay önce kolluk kuvvetleri tarafından kapatılmış fakat sahipleri tarafından tekrar açılmıştır. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın kesin ölüm sebebi ise yapılacak otopsinin ardından belli olacaktır. İçerideki gaz sıkışması veya başka bir neden olabilir, o zaman belli olacak. Ben tekrar ölenlere rahmet ailelerine baş sağlığı diliyorum. Kaçak olarak çalışan bu ocak hemen ekipler tarafından tekrar mühürlenecek.” ifadelerini kullandı.

Bir diğer acı olay ise Şırnak’ta meydana geldi. 24 Aralık 2019 tarihinde Şırnak’ın Cudi Dağı eteklerinde Üçkiraz köyü mevkisinde ruhsatsız çalıştığı belirtilen bir kömür ocağında göçük oluşurken, göçük sırasında ocakta çalışan 2 madenciden biri kurtarıldı, diğeri ise toprak altında kaldı.

Durumun bildirilmesi üzerine olay yerine giden AFAD ekipleri Hasan İnal’ı kurtarmak için çalışmalara başlarken 30 yaşındaki İnal’ın cansız bedenine ulaşıldı.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre her iki olayla ilgili soruşturma da sürüyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikAtıkların Düzenli Depolanmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapıldı
Sonraki İçerikMaden Jeologları Derneği 78. EFG Konsey Toplantısına Katılım Sağladı