Altın fiyatı, jeopolitik gerilimlerde parasal kaynağın güvenli liman arayışında daima öne çıkan bir metal. Ukrayna-Rusya savaşı ve bu kapsamda gelişmiş ülkelerin örtülü şekilde taraf tutmasıyla beliren 3. Dünya Savaşı’nın ayak seslerinden, Tayvan üzerinden yaşanan Çin-ABD gerginliğine sarı metale yönelik küresel talebin artması fiyatları yukarı iterken, Federal Rezerv’in enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını yükseltmeye devam etme kararıyla baskılanan altın fiyatları bu yıl dalgalı bir seyir izlemekte.

Değerli metalin fiyatı enflasyona karşı güçlenen dolarla birlikte baskılansa da dünyanın en büyük altın üreticisi Newmont’un CEO’su Tom Palmer, altının şeffaf ve yüksek düzeyde düzenlenmiş bir piyasada binlerce yıldır bir servet depolama aracı olduğunu söyleyerek altın konusunda muhafazakar bir görüşü dile getirmekten çekinmiyor.

Araştırma kuruluşu Mining Intelligence, dünyanın altın arzının güncel durumunu göz önüne serebilmek için, kilogram troy ons (koz) cinsinden bildirilen üretime dayalı olarak 2022’nin ilk yarısındaki en büyük altın üreticilerinin sıraladı.

Sıralamanın, Ukrayna’nın işgalinden bu yana sonuçları bildirmeyi bırakan Rus üreticilerini kapsamadığını belirtmek gerekiyor. Geçen yılki sıralamada Moskova merkezli Polyus üçüncü, St. Petersburg’dan Polymetal ise dokuzuncu sırada yer almıştı.

newmont altın madeni#1 Newmont

ABD merkezli Newmont, yılın ilk yarısında şirket bünyesinde 2.758 koz altın üretildiğini bildirerek en üst sırada yer alıyor. Newmont, dünyanın en büyük altın madenciliği kompleksi olan Nevada Gold Mines’ın Barrick Gold ile ortak bir girişim olduğu Afrika, Avustralya, Güney Amerika ve ABD’de faaliyet gösteriyor.

#2 Barrick Gold

İkinci sırada, küresel operasyonlarından 2022 ilk yarıda 2.099 koz altın üreten Kanadalı Barrick Gold yer alıyor. Barrick’in CEO’su Mark Bristow enflasyonun “bir anda düşmeyeceğini” söyleyerek endüstriyi piyasayı konsolide etmeye davet etti.

Listenin tamamı Madencilik Türkiye Dergisi 107. sayı 120-124. sayfalardadır.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMadencilik Sektörü İhracatı 2022 Yılında Yüzde 9,1 Arttı
Sonraki İçerikTürkiye ve Nijerya Arasında Yapılan Madencilik Alanında İşbirliği Anlaşması Yürürlüğe Girdi