4 aralık madenciler günü

4 Aralık tarihi dünya genelinde Madenciler Günü olarak kutlanmaktadır. Rivayete göre Santa Barbara, Roma İmparatorluğu’nda zorbalığıyla tanınan üst düzey bürokratlardan birinin kızıdır. Güzel Barbara babasının zulmünden kaçarak bugünkü İzmit yakınlarındaki bir madene sığınır. Madenciler kendilerine sığınan Barbara’yı saklarlar. Ancak babasının zulmünden uzun süre koruyamazlar ve babası kızını öldürür. Madenciler Barbara’nın anısını hafızalarından silemezler ve onun ruhunun kendilerini koruduğuna, koruyacağına inanırlar. Onu madencilerin koruyucu azizesi ilan ederler ve hikaye dilden dile aktarılır. Santa Barbara’nın öldüğü 4 Aralık günü de Dünya Madenciler Günü olarak anılmaya başlar. Hikayenin geçtiği yerin Anadolu toprakları olmasının da bizler için ayrı bir önemi vardır.

Bu anlamlı günde Madencilik Türkiye dergisi olarak, dünyanın her yerinde bu en zor ve en anlamlı mesleği icra eden, yeraltı kaynaklarını insanlığın hizmetine sunan madencilerimizi selamlıyor, bu kutsal mesleği sürdürürken hayatını kaybeden binlercesini de saygı ile anıyoruz.

 

4 Aralık Dünya Madenciler Günü Kutlu Olsun!

 

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikAMD Başkanı Yılmaz: “Madencilikte En Önemli Sorun İzin Prosedürlerinin Uzun Sürmesi”
Sonraki İçerikÇetinkaya: Ülkemiz İçin Çalışıp, Ülkemizi Hedeflerine Ulaştıracağız