Ülkemiz 2023 yılı şubat ayında Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin acısıyla sarsıldı. 14 milyon vatandaş felaketten doğrudan etkilenirken resmi rakamlarla 53 bin 537 kişi hayatını kaybetti. Deprem nedeniyle Türkiye, uluslararası yardımı da içeren 4. seviye alarm verdi ve ülke genelinde 7 gün süreyle milli yas ilan edildi.

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ilk depremin ardından hızla reaksiyon alan madenciler, deprem bölgesine çok hızlı bir şekilde intikal ettiler. Günlerce kısıtlı yiyecek ve içecekle beraber çok az bir uykuyla arama kurtarma çalışmalarına katılan madenciler, enkaz altında tüneller açıp, madencilik sektöründe bir tahkimat yöntemi olan “Domuz Damı” ifadesini Türk halkının aklına kazıdılar. Onlar acılarını kalplerine gömerken, depremin toprak altında bıraktığı canlara umut olmaya günlerce devam ettiler.

Yaşanan felaketin şokunu yaşarken meslekleri gereği doğal birer arama-kurtarmacı olan madencilerin kurtarma çalışmalarında canla-başla görev almaları ise kamuoyunu dikkatini çekti. Kamu kurumları ve özel sektör genelinden 10 binden fazla madenci arama kurtarma çalışmalarına katılırken, böylesi bir facianın ardından cesaretle enkazların altında hayat kurtarmaya odaklanan madenciler, yine binlerce vatandaşın enkazdan sağ çıkarılmasını sağladılar.

Milletçe yaşadığımız bu felaketin ardından hayatını kaybeden vatandaşlarımızı saygıyla anıyor, geride kalanlara sabırlar diliyoruz.

Ülkemizde yaşanan diğer doğal afetlerde olduğu gibi depremlerde de fedakarca hep en önde olan madenciler için Babala TV’nin hazırladığı “Kahramanlar: Madenciler” belgeselini yeniden paylaşıyoruz:

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerik2024 Yılı Ocak Ayı İhracatı 446 Milyon 519 Bin Dolar Oldu
Sonraki İçerikToryum Gerçekten “Mucize Yakıt” Mıdır?