Alamos Gold, Hollanda’da bulunan iştiraklerinin iki ülke arasındaki yatırımların korunmasını amaçlayan Hollanda-Türkiye İkili Yatırım Anlaşması kapsamında, yatırım anlaşmasına aykırı uygulama başlığı ile tahkim başvurusunda bulunacağını açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamada başvurunun “kamulaştırma, haksız ve adaletsiz muamele” nedeni ile yapılacağı belirtildi. Başvurunun, şirketin Türkiye’deki varlıklarını temsilen 1 milyar doları aşan tutara sahip olması bekleniyor.

Alınan karara ruhsatların süresinin dolmasının ardından 18 aylık süreçte gerekçe gösterilmeden yenilenmemesi ve sorunun çözümü konusunda yetkili mercilere yapılan girişimlerin karşılıksız kalmasının neden olduğu belirtildi.

Alamos Gold, iştiraklerinin Türkiye’de bulunan varlıklar üzerinde hakka ve kontrole sahip olduğunu belirtirken iştiraklerinin girişiminin projedeki haklarından feragat ettikleri ya da Türkiye’deki faaliyetlerini durdukları anlamına gelmeyeceğine dikkat çekti. Şirket Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ile yapıcı bir çözüm için çalışmaya devam edeceğine de açıklamasında yer verdi.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Önceki İçerikAkıllı Teknolojilerin Madenciliğe Uygulanması
Sonraki İçerikKromit Arama Metodolojisi