Ariana Resources, %100 hissesine sahip olduğu Kızılçukur projesinde JORC uyumlu maden kaynağını güncelledi.  Şirket tarafından yayınlanan güncellemede öne çıkan bilgiler arasında şunlar yer aldı.

Şirket maden kaynağı kestirimini yaklaşık üç ana damar içerisinde yaklaşık 21.100 ons altın ve 0,62 milyon ons gümüş olarak güncelledi. Kaynak ve tenör kategorilerinde de önemli ölçüde güncelleme yapan Ariana Resources, ölçülmüş (measured) ve belirlenen (indicated) maden kaynakları kategorisini tonajın %85’I kadar güncelleyerek maden kaynağını 218.317 ton içerisinde 2,72 g/t Altın ve 77,04 g/t Gümüş olarak revize etti.

Ölçülmüş ve belirlenen maden kaynağının %46’sının daha yüksek tenöre sahip “Zeki” ana damarında yer aldığını kaydeden şirket bu damardaki tenörü 3,62 g/t Altın ve 82,54 g/t Gümüş olarak kaydetti. Şirket bu damarda deneme madenciliği çalışmalarına başlanacağını notlarına eklerken bu uydu madeni Kızıltepe Cevher İşleme Tesisi için cevher kaynağı olarak geliştirmeyi düşündüklerini belirtti.

Ariana Resources Genel Müdürü Dr. Kerim Şener yayınlanan kaynak kestirim güncellemesi ile ilgili şu cümleleri kullandı:” Daha önce yayınlanan kaynak kestiriminin üzerine son sondaj verilerinin ve jeolojik modelin entegre edilmesi ile ortaya çıkan bu sonuç önemli bir gelişme değeri taşıyor. Önceki kaynak kestirimi sadece belirlenmiş (indicated) ve potansiyel (inferred) maden kaynaklarını içeriyordu. Şimdi ise kaynağın büyük bölümünün daha düşük riskli ölçülmüş (measured) ve belirlenen (indicated) kategorilerinde olduğunu görüyoruz. Bu gelişme büyük ölçüde yüksek tenörlü “Zeki” damarında 2019 yılının başlarında gerçekleştirdiğimiz dolgu sondajlarının sonucunda gerçekleşti.

Proje için ilk planlarımız üç adet sığ, açık ocak madeni içerirken, “Zeki” damarında ve diğer damarlarda gerçekleştirilen derin sondajlar daha yüksek maden arama potansiyeli olduğunu ortaya koydu. Ancak bu potansiyeli daha iyi anlamak için yapmamız gereken daha çok çalışma var. Tam ölçekli madencilik yapılacak şartlar oluşana kadar projede daha fazla sondaj çalışması yapmayı planlamıyoruz.

Bu arada sürece sahadaki faaliyetlerimize gerçekleştireceğimiz deneme madenciliği ile devam etmek ve şartlar el verdiğinde Kızıltepe Cevher İşleme Tesisinde gerçekleştireceğimiz ilk toplu cevher işleme denemelerine başlamak istiyoruz.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikİMİB Başkanı Aydın Dinçer Gündemi Değerlendirirken Yapılan Çalışmalar Hakkında Bilgi Verdi
Sonraki İçerikSSR Mining ve Alacer Gold Birleşme Konusunda Anlaştı