Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez telekonferans yöntemiyle katıldığı canlı yayında enerji ve maden konularında gündemi değerlendirirken merak edilen konularda yöneltilen soruları yanıtladı. Yaşanan süreçte enerji arzı ve petrol fiyatları konusunda değerlendirmelerde bulunan Dönmez, sorulan soru üzerine yakın zamanda Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kuruluşu ilan edilen Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu (TENMAK) hakkında da görüşlerini paylaştı.

TENMAK’ın kurulması ile enerji ve madencilik sektörlerinde Ar-Ge’yi tek çatı altında topladıklarını belirten Dönmez, madencilik sektöründe nadir toprak elementlerinin (NTE) önemine dikkat çekti. NTE’lerin son yıllarda dünyada en çok üzerine Ar-Ge çalışması yapılan ürünler olduğunu vurgulayan Dönmez, ülkemizde bu konuda faaliyet yürüten Nadir Toprak Elementleri Araştırma Enstitüsü’nün de (NATEN) bu amaçla kurulduğunu ve önemli çalışmalara imza atmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.

TENMAK ile Ar-Ge konusunun kurumsallaştırılmasının amaçlandığını da belirten Dönmez, kamu olarak Ar-Ge çalışmalarını tek başına yapmak yerine özel sektör ve üniversiteleri destekleyerek, koordineli şekilde yürütmeyi hedeflediklerini söyledi.

Buradaki asıl amacın; milli teknolojinin alt yapısını oluşturmak ve teknolojiyi desteklemek olduğuna vurgu yapan Dönmez, ilerleyen süreçte TENMAK ile ilgili olarak kamuoyunu daha fazla aydınlatacak açıklamalar yapacaklarını da sözlerine ekledi.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikKızıltepe’de İlk Çeyrek Üretimi Öngörülerin %14 Üzerinde Gerçekleşti
Sonraki İçerikAlacer Gold, Bakır Tepe Projesi’nden Sondaj Sonuçlarını Paylaştı