Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 (Corona Virus) ülkemizde de kendisini iyiden iyice hissettirirken, işletmeler faaliyetlerini durdurma aşamasına geldi, halk ise büyük ölçüde eve kapandı.

Salgınla mücadele esnasında maalesef gerek halkın yoğun maske talebi, gerekse bir kısım fırsatçı tüccarların fahiş fiyatla ürün satmasından dolayı özellikle hastanelerde solunum maskesi ihtiyacı had safhaya ulaşmış durumda.

Salgının ön safhasındaki savaşçılar olan sağlık personelinin birincil ihtiyacı haline gelen koruyucu maskeler konusunda Türk Maden Endüstrisinin köklü şirketlerinden birisi olan Barit Maden Türk AŞ önderliğinde #maskelersizin etiketi ile kampanya başlatıldı. Kampanya kapsamında üretimlerini yavaşlatan veya durduran maden şirketlerinin, ihtiyaç fazlası olan veya stoklarında bulundurdukları N95 maskelerini ihtiyacı olan hastanelere bağışlaması isteniyor.

Konuyla ilgili olarak bilgi aldığımız Barit Maden Türk AŞ Satış ve Pazarlama Müdürü Coşkun Elmas, kendi ellerindeki maskeleri bir hastaneye bağışlayarak başlattıkları kampanyanın tüm sektöre mal olmasını temenni ettiklerini belirterek şu bilgileri paylaştı.

“Genel Müdürümüz Sn. Serra Sarp bu kampanyayı, bir hastaneyle yaptığı birebir görüşmeleri esnasında acil ihtiyacın olduğunu ve başka hastanelerden de talep olduğunu görünce başlattı. Sağlık Bakanlığının bu olağanüstü durum karşısında başından beri her konuda çalışmalarını büyük bir beğeniyle izliyoruz. Amacımız endüstrinin hazır ve stok fazlası maskelerini sağlık çalışanlarına hızlıca temin ederek ekstra bir destek kanalı oluşturmak. Şu aşamada bu kampanyayı Barit Maden Türk’ten ya da herhangi başka bir kurum-kuruluştan bağımsız, sektör farkı da gözetmeksizin yürütüyoruz. Şimdiye kadar temasa geçtiğimiz İstanbul’daki 5 hastanede yaklaşık 500 adet acil ihtiyacın olduğunu biliyoruz. İhtiyacın, ilgili birimlerin hekimleriyle konuşarak belirlendiğini bilmenizi isterim. Özellikle İstanbul dışındaki iller için iletişim girişimlerimiz sürüyor. Hedefimiz her noktadaki ihtiyaçları öğrenip olabildiğince hızlı aksiyon alabilmek.”

Şirketlerinin, bugün dağıtılmak üzere İstanbul’a gelecek son parti maskelerle stoklarının biteceğini belirten Elmas diğer kuruluşların desteğini beklediklerini aktararak “Bağışlanan maskeleri İstanbul’da bir merkezde toplayıp oradan dağıtmayı planlıyoruz. Ancak önemli olan amaçtır. Destek olmak isteyen firmalar ellerindeki maskeleri dilerlerse hastanelere direkt olarak ya da bizim aracılığımızla dağıtılması için başvurabilirler.” şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili sosyal medya paylaşımları #maskelersizin etiketiyle yapılabilir. Kampanyaya destek vermek içinse maskelersizin@gmail.comadresinden iletişime geçilebilir.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikTTK İşletmelerinde Dönüşümlü Vardiya Sistemine Geçildi
Sonraki İçerikMuhtasar ve KDV Beyannameleri ile Tahakkuk Eden Vergilerin Ödemeleri GİB Tarafından Uzatıldı