Kaz Dağları
Kaynak: Kaz Dağları Yöresi'nde Madencilik, Tema Vakfı, Nisan, 2020, Şekil 5: Kaz Dağları Yöresi'nde Önemli Doğa Alanları, Sayfa 15

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Coğrafya Eğitimi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rüştü Ilgar ve Tarım ve Orman Bakanlığı müfettişleri yaptıkları çalışmalar ile bir dönem gündemi meşgul eden Kirazlı maden sahasının bulunduğu Kirazlı köyünün Kaz dağları içerisinde yer almadığını raporladılar.

Prof. Dr. Rüştü Ilgar’ın ‘Çevre ve Doğa Dergisi’nde yayımlanan makalesinde Kirazlı köyünün Biga dağlarında yer aldığı belirtilirken, bir siyasi partinin şikayeti üzerinde bölgede inceleme yapan Tarım ve Orman Bakanlığı müfettişleri de Kirazlı köyünün Kaz dağları içerisinde kalmadığının tespit edildiğini açıkladı.

Geçtiğimiz yıllarda, Kirazlı-Balaban mevkiinde yürütülen faaliyet üzerine başlayan ve ‘Kaz dağlarında altın madenciliği yapılıyor’ algısı üzerinden yürütülen karalama faaliyetine bilim, hukuk ve resmi otoriteler son noktayı koydu. Bir siyasi partinin suç duyurusu üzerine, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından müfettiş görevlendirilirken, hazırlanan ön inceleme raporunda Kirazlı Köyü Balaban Tepesi’nde yapılacak maden arama faaliyetlerine ÇED olumlu belgesi verildiği, Başbakanlık izninin ve Bakanlığın oluru olduğu söylendi. Raporun devamında ise, “Çalışma alanının Kazdağı Milli Parkı Sınırları içerisinde kalmadığı ve Kazdağı Milli Parkına kuş uçumu 36,7 km mesafede kaldığının tespit edildiği” ifadelerine yer verildi.

Kirazlı bölgesi ile ilgili tartışmalar Çanakkale’de yayımlanan ‘Çevre ve Doğa’ dergisindeki bir makaleye de konu oldu. ÇOMÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rüştü Ilgar, Kaz Dağları ile Kirazlı-Balaban mevkiinin konumları üzerine yazdığı makalede şu görüşlere yer verdi;

“Kaz Dağları, on beş kilometre eninde ve altmış kilometre uzunluğunda bir dağ silsilesidir.  Batıda Dikili Dağ, kuzeybatıda Dede Dağ, orta bölgede Kaz Dağı (İda Dağı) ve Gürgen Dağı, Kuzeydoğu’da Karakatran Dağı ve Sakar Dağ (Susuz Dağ), Güneydoğuda ise Eybek Dağı olmak üzere 160.161 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Bu Dağların 21.450 hektarlık bir bölümü de Kaz Dağı Milli Parkı olarak 1993/4243 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla Milli Park ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Burası, sadece Edremit İlçesi sınırları içinde olan bir Milli Parktır. Kaz Dağlarıyla Doğu Biga Maden Şirketi’nin arasında Bayramiç Ovası ve Barajı, Ağı Dağı ve Etili Ovası uzantıları vardır… Daha sonra Doğu Biga Maden Şirketi’nin faaliyet alanı olan Biga Dağları gelmektedir.”

Çanakkale’de faaliyet gösteren Çevre ve Doğa Dernekleri Federasyonunun da konuyla ilgili bir çalışma yaptığı öğrenildi. Son dönemde artan söylemler üzerine, Çanakkale bölgesinde maden ruhsatlarının verildiği İl Özel İdaresine resmi bir yazıyla başvuran derneğe, İl Özel İdaresi tarafından verilen yanıtta, idarece sadece 3 altın ve gümüş madeni ruhsatına iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı verildiği belirtildi. Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Projesi’nin konumu ile ilgili Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğüne sorulan resmi yazının ise “Kazdağı Milli Parkı, Orman Bölge Müdürlüğümüz sınırları dışında kalmaktadır” şeklinde yanıtlandığı edinilen bilgiler arasında yer aldı.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikEsan’ın Dijital Dönüşüm Yolculuğu Ödüllerle Devam Ediyor!
Sonraki İçerikTürkiye ve AB Ortaklığında Desteklenen İkinci En Büyük Bütçeli Proje NTE Üzerine Olacak