Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen maden kurtarma yarışması, Türkiye Madenciler Derneği (TMD) tarafından organize edilirken farklı madenlerde görev yapan 5 kurtarma ekibi 10-13 Eylül tarihleri arasında gerçekçi senaryolarla uluslararası hakemler gözetiminde yarıştı.

TMD’nin düzenlediği Ulusal Maden Arama Kurtarma Yarışması, 10-13 Eylül 2019 tarihleri arasında İzmir’de bulunan Tüprag Efemçukuru Altın Madeni İşletmesi’nde gerçekleşti. Yarışmaya 5 yarışmacı, 3 gözlemci ekip katıldı. Maden Kurtarma Yarışmasına; Çayeli Bakır, Esan Eczacıbaşı, Koza Altın, TKİ ve Tüprag yarışmacı olarak katılırken, TÜMAD, İmbat Madencilik ve Polyak gözlemci olarak yer aldı.

Üç gün süren yarışmada ekipler; Genel 1. Ekip, Genel 2. Ekip, Genel 3. Ekip, En İyi Yeraltı Arama Kurtarma Takımı, En İyi Kaptan, En İyi İlk Yardımcı, En İyi Takım Güvenliği, En İyi Solunum Cihazı Becerileri, En İyi İlk Yardım Takımı, En İyi Araç Kazaları Kurtarma Takımı, En İyi Yangın Söndürme Takımı, En İyi Takım Becerileri Takımı, En Centilmen Takım, En İyi Hakem Heyeti, En İyi Takım Ruhu kategorilerinde yarıştılar.

Yarışmayı 5 kategoride başarı gösteren Çayeli Bakır İşletmeleri birinci olarak tamamladı.

Yarışmada; En İyi Takım Ruhu ESAN, En İyi Hakem Heyeti Yeraltı Arama / Kurtarma ve En Centilmen Takım TKİ, En İyi Takım Becerileri Çayeli Bakır, En İyi Yangın Söndürme Takımı Tüprag, En İyi Araç Kazaları Kurtarma Takımı Çayeli Bakır , En İyi İlk Yardım Takımı Koza, En İyi Solunum Cihazı Becerileri Takımı Tüprag, En İyi Takım Güvenliği Takımı Çayeli Bakır, En İyi İlk Yardımcı Koza, En İyi Kaptan Tüprag, En İyi Yeraltı Arama Kurtarma Takımı Çayeli Bakır, Genel 3. Ekip Koza, Genel 2. Ekip, Tüprag, Genel 1. Ekip, Çayeli Bakır oldu.

Son gün düzenlenen gala yemeğinde sponsor firmalara plaketleri verilirken yarışmacı ekiplere ise ödülleri takdim edildi.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikDedeman Grubu’nda Üçüncü Kuşak İşbaşında
Sonraki İçerikAfyonkarahisarlı Maden İhracatçıları Ödüllerine Kavuştu