Cengiz Holding, İngiltere’deki tesisi ICoNiChem’de kobalt üretim kapasitesini yüzde 100’lük artışla 1.800 tona çıkardı.

Cengiz Holding, kobaltın üretim kapasitesini, yeni yatırımlarla 900 tondan 1.800 tona çıkardığı İngiltere’nin Widnes kentinde bulunan tesisi ICoNiChem’de, yapılan iyileştirme çalışmalarıyla kobalt ürünlerini yüzde 99,99 saflığa kadar getirebiliyor. Elektrikli otomobil, uçak endüstrisi ve petrokimya gibi teknoloji yoğun sektörler için özel kobalt tuzları üretebilen dünyanın sayılı tesisleri arasına yer alan ICoNiChem, grup şirketlerinden Eti Bakır’ın Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisi’yle kurduğu köprü sayesinde Mardin’de üretilen kobaltı da dünya pazarlarıyla buluşturuyor.

ICoNiChem Genel Müdürü Emre Kayışoğlu, maden teknolojilerinde bugün dünyanın sayılı şirketleri arasında yer aldıklarını ifade ederek, “Kobalt, özellikle içinde bulunduğumuz teknoloji çağıyla birlikte dünyada büyük önem kazandı. Tarihsel olarak baktığımızda geçmiş dönemde daha çok boya endüstrisinde kullanılan kobalt, bugün batarya, pil, katalizör başta olmak üzere teknolojinin en yoğun olduğu sektörlerin vazgeçilmezi konumunda. Biz de dünya üretiminin yüzde 2’sini gerçekleştiren bir şirket olarak yeni yatırımlarla ve teknolojik altyapımızı sürekli geliştirerek, dünya ekonomisindeki öncü rolümüzü pekiştiriyoruz.” dedi.

ICoNiChem tesisindeki yatırım sayesinde eskiden sadece saf metalden üretilebilen özel malzemeleri artık ikincil ürünlerden de elde edebildiklerini anlatan Kayışoğlu şöyle devam etti: “Tesiste, yaklaşık 30 yıldan bu yana kullanılan buhar kazanını değiştirerek, operasyonel ve güvenlik alanında da çok önemli bir iyileştirme hamlesinde bulunduk. Ayrıca, laboratuvarlarımızda kullanmaya başladığımız son teknolojiyle artık nihai ürünlerimizin metalik saflığını en iyi ve doğru şekilde ölçebiliyoruz; kobaltı yüzde 99,99 saflığa kadar getirebiliyoruz. Tüm bu teknolojik gelişmeler bize küresel rekabette çok önemli bir avantaj sağlıyor. Bu yatırımlar sayesinde önümüzdeki dönemde çok daha farklı pazarlara açılarak ihracat yaptığımız ülke sayısını ve pazar payımızı artıracağız. İngiltere’de farklı yerlerden aldığımız hammaddeyi işlerken Mardin’deki tesisimizden gelen kobaltı da katma değerli ürün haline getirip dünya pazarlarına sunuyoruz. Bu sadece bizim için değil Türk sanayisi için de büyük bir gurur kaynağı.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMAPEG’ten Uç Ürün Üretim Şartı ile İhale
Sonraki İçerikFerrobor Üretim Tesisi Temel Atma Töreni Bakan Dönmez’in Katılımıyla Gerçekleştirildi