Geçtiğimiz günlerde Çin’de gözaltına alınan mermer ihracatçıları ile ilgili Dünya Gazetesi’ne açıklama yapan TÜMMER Başkanı Raif Türk, ihracatçıların durumunun bugün netleşmesini beklediklerini belirterek, yaşanan sıkıntıda rakiplerden şüphelendiklerini söyledi. Çin’de yapılan operasyonların ihbar üzerine başladığını söyleyerek, “Çin pazarında Avrupa’dan Asya’ya kadar ciddi rakiplerimiz var. Bu ihbarın çekememezlikten kaynaklandığını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

6 Mart’ta başlayan Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na 150 Türk firması katılmış, 9 Mart’ta sona eren fuarın son gününde Alfa Mermer yöneticisi 4 Türk gözaltına alınmıştı. 200 Çinli polisin katıldığı operasyonun iddialara göre gerekçesi; 400 milyon yuan (yaklaşık 324 milyon TL) değerinde 240 bin ton mermerin kaçak yollarla Çin’e sokulması ve bu yolla 30 milyon yuanlık (24 milyon lirayı aşkın) vergi kaçakçılığı yapılması şeklinde belirtilmişti. Operasyonu Xiamen ve Guangzhou gümrükleri Kaçakçılık ile Mücadele Büroları düzenledi. Türk firmasının Çinli bazı şirketlerle işbirliği içinde kaçakçılık yaptığı iddia edildi.

TÜMMER Başkanı Raif Türk, gözaltına alınan 4 ihracatçının ilk önce 24 saatliğine tutulduğunu ardından 48 saatlik uzatma alındığını belirterek, “Pazartesi sabahı (bugün) durumun netleşmesini bekliyoruz” diye konuştu. Türk, açıklamasında şunları söyledi: “Bir firmadan 4 kişi gözaltına alınmış. Firma Alfa Mermer. Yıllarca Türkiye’nin ihracat şampiyonu olarak ödül aldılar. Blok mermer ihracatında Türkiye’nin en büyük ihracatçılarından biri. Eğer bu yollara sapacak olsaydı, ihracat birincisi olamazdı. Maalesef, Çin pazarında Avrupa’dan Asya’ya kadar çok ciddi rakiplerimiz var. Firmalarımız da birbirleriyle rekabet halinde. Çin bizim sektörümüzün en önemli partneri. Her iki ülke de birbirini böyle bir gözaltı ile gölgelemek istemez. Gerçeklerin er geç ortaya çıkacağına inanıyoruz.”

Öte yandan fuara Türkiye’nin Milli Katılım Organizasyonu’nu gerçekleştiren Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, yaptığı yazılı açıklamada “Beklentilerin çok üzerinde, başarılı geçen fuarın son günü 4 Türk mermer ihracatçısının gözaltına alınmasının üzüntüsünü yaşıyoruz. Şu anda bir netlik yok. Çin, Türk doğaltaş sektörünün en büyük ihraç pazarı. Yüzlerce firmamız Çin’e uzun yıllardır milyarlarca dolarlık ihracat yaptı, bundan sonra yasalara uygun şekilde ihracat yapmaya devam edecek. Bu olayın sektörümüzün Çin pazarındaki ilişkilerine zarar vermeyeceğine inanıyoruz. Çinli müşterilerimizi 27-30 Mart’ta İzmir de düzenlenecek olan İzmir Marble Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda ağırlamak için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Türkiye’nin Çin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen’in konuyla ilgilendiği, Türkiye’nin Guanco Başkonsolosu Melih Bora Kerimoğlu’nun da Xiamen’e gönderildiği öğrenildi.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikOriole Resources Türkiye’deki Projeleri ile İlgili Güncelleme Paylaştı
Sonraki İçerikMadencilik, UMREK ve Finansman Toplantısı 26 Mart’ta İstanbul’da Gerçekleştirilecek