Erzincan İliç Çöpler mevkiinde yapılması planlanan ‘Çöpler Kompleksi Madeni İkinci Kapasite Artışı ve Flotasyon Tesisi Projesi’ne ilişkin olarak verilen “ÇED Olumlu” kararına karşı T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na açılan dava, 30 Kasım 2022’de Erzincan İdare Mahkemesi’nde görüldü. Davada “ÇED Olumlu” kararının kanunlara, yönetmeliklere, uluslararası sözleşmeler ve sair mevzuat ile öngörülen yükümlülüklere, bilimsel gerekler ve teknik esaslar ile kamu yararına aykırılıklar taşıdığı iddia edildi. Bilirkişi raporlarını inceleyen mahkeme heyetinin yürütmeyi durdurma talebini reddettiği öğrenildi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) tarafından yapılan açıklamada davanın kendilerince açıldığı belirtilirken duruşmaya TMMOB’nin yanı sıra Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türkiye Barolar Birliği temsilcileri ile çeşitli sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti yetkilisinin katıldığı belirtildi.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMadencilik Türkiye Dergisi’nin 107. Sayısı Çıktı
Sonraki İçerikKasım Ayında Madencilik Sektörü İhracatı Yüzde 7,1 Azaldı