Erzincan-İliç’te bulunan Çöpler Madeni’nde 13 Şubat günü meydana gelen yığın liçi alanının çökmesi sonucu toprak altında kalan 9 madenciyi arama çalışmaları devam ediyor. Olay sonrası yaşanan son gelişmelerde kayan yığının yapılan planlama çerçevesinde Sabırlı Deresi’nden kaldırılması çalışmalarına başlandığı bildirildi. Ayrıca madenin Çevre İzin ve Lisans Belgesi iptal edildiği aktarıldı. Hazırlanan ön bilirkişi raporuna istinaden ise şirketin bazı çalışanları kusurlu bulunarak gözaltında tutuluyor. Bazıları ise adli kontrol şartıyla salıverildi.

İçişleri ve Enerji bakanlarının sahada olayı takip ederek gelişmeleri kamuoyu ile paylaşırken Çevre Bakanlığı’na bağlı kurumların çeşitli noktalardaki su analizleri doğrultusunda siyanür kontaminasyonuna rastlanmadığı bilgisi paylaşılanlar arasında.

Aralarında iş güvenliği uzmanı, çevre, jeoloji, inşaat ve ziraat mühendislerinin de bulunduğu bilirkişi heyetinin hazırladığı 27 sayfalık ön raporda olay iş kazası olarak nitelendirildi. Asıl işveren şirketin 4 farklı alt işveren firmayla çalıştığı bilgisine yer verildi. Operasyon direktörü vekili, proses oksit müdürü, oksit operasyon başmühendisi, oksit operasyon mühendisi ve borulama şefi asli kusurlu bulundu. Asıl işveren şirketin genel müdür yardımcısı ile alt işveren şirketlerde çalışan vardiya mühendisi, saha formeni, mühendis, formen ve 4 şirket müdürünün yanı sıra 2 saha şefi de tali kusurlu bulundu.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikSSR Mining Çöpler Madeniyle İlgili Güncelleme Yayınladı
Sonraki İçerikÇöpler’de Yeni Bir Toprak Kayması Riskine Karşı Arama Çalışmaları Durduruldu