Madencilik faaliyetlerinin projelendirme aşamasında etkin maliyet yönetimi için açılan karotlu sondajlar sistemin tanımlanması için önem arz etmektedir. Açılan sondaj kuyularında gerçekleştirilecek hidrojeolojik ve jeoteknik parametre ölçümlerinin bütünleşik olarak değerlendirilmesi CubicGEO firmasının fark yaratan en önemli unsurudur.

Cevher potansiyelini ortaya çıkaran kaynak modeline istinaden yapılacak maden planlama ve tasarım çalışmalarındaki katkımız öngörülebilir seviyede pratik çözümler sunmakta ve en önemlisi ekonomik riskleri önlemektedir.

Ayakları yere basan jeoteknik model tasarımı için tarafımızdan sorulan ve proje kapsamında cevap aranan sorular; jeoloji, yapısal unsurlar, kaya dayanımı ve hidrojeolojik parametrelerdir. Maden yatağı projelendirme aşamasında oluşturulacak bu veriler konusunda, büyük ölçekli metalik maden yataklarında arama döneminde cevap alınmaya başlamaktadır.

Jeoteknik model iş akışı içeriğinde dayanım, yenilme modları ve kırık çatlak ve eklem sistemlerinin veri setleri, dizayn sektörlerinin temelini oluşturmaktadır. CubicGEO tarafından gerçekleştirilecek stabilite analizleri için yapısal, dayanım, yeraltı suyu, yerinde gerilim verileri kısmi ve genel açıların belirlenmesi ve final dizayn kapsamındaki risk değerlendirmesi kapsamında detaylı olarak çalışılmaktadır. Detaylı ölçümlenen parametreler doğrultusunda projenin yürürlüğe konması patlatma ve susuzlaştırma çalışmaları ile gerçekleştirilecek yerinde izlemeler (hareket, dizayn model vb.) desteklenmektedir.

Ocak dizaynında kullanılan kilit veri oluşturan oryantasyonlu karotlu sondaj çalışması detaylarını yazı içeriğinde inceleyelim.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikFatih Dönmez: “Nadir Toprak Elementlerine (NTE) Dair Çalışmalarda Önemli Başarılar Elde Ettik”
Sonraki İçerikAydın Dinçer: “Haziran Ayıyla Birlikte Daralmalarda Hızla Geri Çekilmeler Gözlemledik”