Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Huber Köşkü’nde bir araya geldi. Yapılan görüşmede Orta Vadeli Program’da yer alan madencilik ile ilgili maddelerin sektör adına umut verici olduğunu aktardıklarını söyleyen Rüstem Çetinkaya, “İMİB Yönetim Kurulu olarak sürekli dile getirdiğimiz sektörümüzün sorunlarını Cumhurbaşkanı Yardımcımıza direkt olarak aktarma fırsatı bulduk. Göreve gelirken söz verdiğimiz gibi sektörümüzün sorunlarını en üst makamlarda gündeme getirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Huber Köşkü’nde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya ile bir araya geldi. Madencilik sektörünün sorunlarının ve gelecek planlarının masaya yatırıldığı görüşmenin ardından bir açıklama yapan Rüstem Çetinkaya, “Cumhurbaşkanı Yardımcımız ile yaptığımız görüşmede ele alınan konulardan biri Orta Vadeli Program (OVP) oldu. OVP’de madencilikle ilgili yer alan maddelerin memnuniyet verici olduğunu kendilerine de aktardık. Maddeler arasında yer alan ‘tek durak ofis’ konusunun madencilik sektörü için çok önemli olduğunu, yasal düzenlemeleri de beklediğimizi ilettik. Görüşmede kritik mineraller yasası da gündeme geldi. ‘Kritik Mineraller Yasası’ ülkemiz için çok kritik. Bu sebeple Cumhurbaşkanı Yardımcımıza kritik mineraller konusunun 12. Kalkınma Planı’nda yer almasının ülkemiz için faydalı olacağını dile getirdik.” diye konuştu.

DÜZENLEMELER ZOR DURUMDA BIRAKIYOR

İMİB Yönetim Kurulu olarak uzun süredir madencilik sektörünün sorunlarını kamuoyunun gündemine taşıdıklarını, bu sorunları en yetkili isimlere aktarma noktasında da çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Rüstem Çetinkaya, “Sayın Yılmaz ile yaptığımız görüşme bu manada çok verimli geçti. İMİB Yönetim Kurulu olarak gündeme taşıdığımız madencilik ruhsatlarından izin süreçlerine kadar sektörümüzün gündeminde yer alan sorunları ilk ağızdan aktarma fırsatı bulduk. Madencilik sektörünün ülke ekonomisi ve ülkenin geleceği için çok önemli olduğunu söyleyen Sayın Cevdet Yılmaz’a, madencilik karşıtı bazı düzenlemelerin sektörü zor durumda bıraktığını, bir anlayış değişikliğine ihtiyaç duyulduğunu dile getirdik. Madencilik faaliyetlerinin iletişimi noktasında da iş birliği yapılabileceğini istişare ettiğimiz Cumhurbaşkanı Yardımcımıza, madencilik sektörüne göstermiş oldukları ilgi ve alaka için teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

SEKTÖRÜMÜZÜN SESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

İMİB Yönetim Kurulu olarak madencilik sektörünün sorunlarını, Cumhurbaşkanlığı makamından siyasetin ve bürokrasinin her kademesine taşımaya devam edeceklerinin altını çizen Rüstem Çetinkaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “İMİB yönetimine gelirken bir söz vermiştik. Sektörümüzün sesi olacağımızı, sorunlarımızın çözümü için çalışacağımızı, sorunlarımızı en üst makamlarda gündeme taşıyacağımızı söylemiştik. İşte, bu doğrultuda verdiğimiz sözü tutarak, sektörümüz için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız Cevdet Yılmaz ile yaptığımız görüşmeyi de bu çerçevede çok değerli görüyoruz. 6,5 milyar dolarlık ihracata imza atan madencilik sektörümüzün daha büyük hedeflere ulaşabileceğini biliyoruz. Daha önce de defaatle belirttiğimiz gibi sektör olarak ihracatımızı 30-40 milyar dolar seviyelerine çıkarabiliriz. Bu hedefe ulaşmak için bizim yaptığımız çalışmaların dışında kamunun desteğine de ihtiyaç duyuyoruz. İMİB Yönetim Kurulu olarak bu desteği almak ve ülkemize daha fazla katma değer sağlamak için devletin en üst makamları ile görüşmelerimizi sıklaştıracağız. Sektörümüzün sesi olmaya devam edip, sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi paylaşmaya devam edeceğiz.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikYenilikçi Konveyör Bant Temizleyici: CS2 Yüksek Performans + Uzun Ömür = Azaltılmış Maliyet
Sonraki İçerikMehmet Yılmaz: “Halkla İlişkilerdeki Ana Stratejimiz; Çevre ve Kırsal Altyapı İçin Yöre Halkına Destek Vermektir”
Furkan Alga
Bilgi-İşlem Destek, İletişim / Madencilik Türkiye Dergisi