DBC Makina tarafından üretilen S-25 sondaj makinası İngiltere’de 2000 metre derinliğinde HQ Sondaj yaparak rekor kırdı. Aynı lokasyonda piyasada bilinen markalara ait en büyük makinalar ile en fazla 1550 metre sondaj yapılabilmişti. Bu başarı BBC tarafından hazırlanan bir belgeselde de yer aldı.

DBC Makina Sanayi ve Ticaret AŞ, 1991 yılında Diamant Boart Craelius’un Türkiye’deki tek yetkili distribütörü olarak kurulmuştur. DBC şu anda maden arama ve zemin mühendisliği için sondaj ekipmanları geliştirmekte, üretmekte ve pazarlamaktadır. DBC, dünyada “Toplam Karotlu Sondaj Teknolojisi” üretebilen üç şirketten biridir. Elmas uçlardan sondaj makinelerine kadar karotlu sondaj için gerekli her türlü makine ve ekipman DBC tarafından üretilmektedir. Daha önceleri bu ürünler ithal edilirken günümüzde tüm gelişmiş ülkelere ihraç edilmektedir.

Her kapasitede yer altı ve yer üstü sondaj makinaları üretilmektedir. İlave olarak dünyadaki en önemli sondaj firmaları ile birlikte yapılan çalışmalar sonucunda;

• Helikopter ile taşınmaya uygun sondaj makinaları
• Patlayıcı ortamlar için ATEX Grup 1 M2’e uygun sondaj makinaları
• Kutup şartlarında çalışabilen özel makinalar geliştirilmiştir.

Geliştirilmekte olan tam otomatik ve bilgisayar kontrollü sondaj yapabilen DMatic sondaj makinası test sondajlarını son derece başarılı olarak yapmakta olup, 500 metre derinliğindeki sondajını tamamlamıştır. DMatic sondaj çalışmalarının tamamlanmasından sonra DBC tarafından daha önceden geliştirilmiş olan robot kol monte edilerek sondaj endüstrisinin beklentisi olan “el değmeden” sondaj yapabilme gerçekleştirilmiş olacaktır.

Uluslararası piyasalarda DBC’nin elde ettiği başarı sonucunda ve ürünlerinin yüksek kalitesi nedeniyle dünyadaki en önemli iş makinası üreticilerinden olan Hitachi Construction ile bir distribütörlük anlaşması imzalanmış olup Hitachi Construction birçok pazarda DBC’nin ana distribütörü olmuştur.

Tüm tasarım ve üretim çalışmaları en son bilgisayarlı tasarım ve üretim (CAM-CAD) olarak gerçekleştirilmektedir. Şirket bünyesinde çok gelişmiş bir malzeme laboratuvarı ile hassas ölçüm yapılmasını sağlayan ölçme laboratuvarı mevcuttur. Tüm kritik malzeme şirket bünyesindeki CNC tezgahlarla işlenmektedir.

Sondaj makinaları CE sertifikalıdır. Elmas matkap uçları, bilgisayarlı ve atmosferik kontrollü fırınlarda üretilmekte ve FASTDRILL markası ile pazarlanmaktadır.

TPAO için petrol ve doğalgaz sondajlarında kullanılan matris gövdeli 8 ½” PCD matkap ilk defa Türkiye’de DBC tarafından üretilmiş olup son derece başarılı olarak kullanılmaktadır.

DBC ayrıca, ahşap veya diğer karot sandıklarının yerine sondaj endüstrisine plastik karot sandıklarını tanıtan bir öncüdür.

 

Detaylar Madencilik Türkiye Dergisi’nin 116.sayısındadır.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMadencilik Yatırımları İçin 106 Milyar Lira Ödenek Ayrıldı
Sonraki İçerikKızıltepe’de 17.683 Ons Üretim Gerçekleştirildi