Conroy Gold and Natural Resources plc (Conroy Gold), Demir Export ile ortaklık anlaşması imzalandığını açıkladı. İmzalanan anlaşmanın Conroy Gold’un Clontibret ruhsatının yanında dokuzu İrlanda Cumhuriyeti’nde, ikisi ise Kuzey İrlanda’da bulunan, Longford-Down kuşağı üzerinde yer alan diğer ruhsatları da kapsadığı belirtti.

30 Kasım 2021 tarihli basın bültenine atıfta bulunarak yapılan açıklamada tarafların üç aşamalı bir anlaşmaya imza attığı belirtilirken anlaşmanın ilk aşamasında Demir Export’un 5,5 milyon avroluk ilk yatırımı sonrasında ortaklığa dahil olan şirketlerin yüzde 25 hissesine sahip olacağı belirtildi.  İkinci aşamada ise Demir Export 4,5 milyon avroluk yatırım sonrası ek olarak yüzde 15 oranında hisseyi daha elde edecek. Son aşamada ise projelerin inşaata hazır duruma gelmesi ile birlikte Demir Export yüzde 17,5 oranında hissenin daha sahibi olacak.

Tüm aşamalar tamamlandığında Demir Export 10 milyon avro değerinde yatırım ile ortaklığın yüzde 57,5 hissesine sahip olacak.

Şirket ortaklığın önceliğinin Longford-Down bölgesinde bulunan Clontibret ruhsatını inşaata hazır hale getirerek altın madenini işletmeye almak olduğunu vurgularken ilerleyen aşamalarda diğer ruhsatların da inşaata hazır hale getirilmesinin hedeflendiği bilgisi verildi. 

Clontibret ruhsatında yapılan çalışmalar sonucu hazırlanan uluslararası standartlardaki (JORC) 2012 tarihli rapora göre sahada 517 bin ons kaynak bulunduğu biliniyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan Yer Altı Maden İşletmelerine İSG Desteği Sürüyor
Sonraki İçerikRüstem Çetinkaya: “Madende Ruhsat İzin Süreçleri Kısalırsa Yeni İhracat Rekorları Kırarız”