Uzun yıllar özel sektörde üst düzey yöneticilik ve çeşitli alanlarda girişimcilik faaliyetlerinde bulunan Tuncay Margılıç, GTF Impex Dış Ticaret AŞ yönetim kurulu başkanı olarak görevini sürdürmektedir.

Misyonu çevre, verimlilik ve sürdürülebilirlik üzerine kurgulanmış olan GTF Impex çeşitli sürdürülebilirlik ve çevreci teknoloji insiyatiflerini desteklemektedir.

Geçtiğimiz yıl GTF Impex, çevreye duyarlı ürün portföyüne Fuel Ox markasını da dahil etmiştir. Şirket olarak, giderek  gündemimizde daha fazla yer alan “Avrupa Yeşil Mutabakat Uyumu” yolculuğunda Türk sanayicisi, çiftçisi ve hizmet sektörünün elini güçlendirecek, ülkemizin rekabet avantajlarını korumasına olanak sağlayacak bu markayı sunmaktan dolayı çok mutluyuz.

GTF Impex olarak Türkiye pazarına sunduğumuz ürünlerimizden biri olan Fuel Ox, patentli bir yakıt katalizörüdür. 1970‘li yıllarda ABD Deniz Kuvvetleri için geliştirilen Fuel Ox, zor şartlarda yüksek motor performansı, verimlilik ve daha az bakım ihtiyacı oluşmasını sağlamaktadır. 2014 yılında Fuel Ox patentinin serbest kalmasıyla ticari olarak başta ABD olmak üzere bir çok ülkede kullanıma sunulmuştır.

Piyasada muadili bulunmayan ve patentli bir ürün olan Fuel Ox dizel ya da benzin yakıt katkısı olarak kullanılan devrimsel bir üründür.

Yüksek bir konsantrasyona sahip Fuel Ox, hacminin 10 bin katı yakıta etki eder (Örneğin, 20.000 litrelik bir yakıt tankına 2 litre Fuel Ox önerilir). Ürün içinde piyasada sıklıkla karşılaşabileceğiniz ürünlerdeki gibi herhangi bir alkol, deterjan, vb. motora zarar verecek ek bir madde bulunmaz. Patentli formulü molekül seviyesinde yakıta etki eder. Yakıta eklediğinizde karıştırmanız gerekmez, kendisi yayılarak tüm yakıta karışır.

Çalışmanın tamamına Madencilik Türkiye Dergisi’nin 114. sayısından (buradan) ulaşabilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerik351 Adet Maden Sahası İhaleye Çıkıyor
Sonraki İçerikYer Altı Malzeme Taşımada Yeni Dönem: Epiroc Deep Automation
Volkan Okyay
Yazı İşleri Müdürü - Maden Mühendisi / İş Güvenliği Uzmanı / Madencilik Türkiye Dergisi / Maden Mühendisleri Mesleki Gelişim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi