Eldorado Gold faaliyet halinde olan dört adet işletmesinden ikinci çeyrekte 113 bin 462 onsluk üretim yapıldığını duyurdu. Şirket ayrıca, yıl sonuna kadar tüm işletmelerinden 460 bin ila 490 bin ons arasında üretim hedeflediğini de açıkladı. Şirketin Türkiye’de iki adet, Yunanistan’da bir adet ve Kanada’da bir adet olmak üzere dört adet üretim gerçekleştirdiği işletmesi bulunuyor.

Türkiye’de Kışladağ ve Efemçukuru altın madenlerinin sahibi olan Eldorado’nun Kışladağ İşletmesi’nde 2022 yılı ilk yarısında altın üretimi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35,9 azalarak 57 bin 753 ons olarak gerçekleşti.

Efemçukuru İşletmesi’nde ise altın üretimi, 2022 yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,2 azalarak 43 bin 849 ons olarak gerçekleşti.

Şirket tarafından verilen bilgiler ışığında Kışladağ’da altın üretimi, ilk çeyrekte liç alanına yerleştirilen daha düşük tenörlü cevherlerin etkisiyle geçen yıllara göre planın altında kaldı. Diğer taraftan işletmede, yüksek basınçlı öğütme değirmeninin (HPGR) optimizasyonu ve bant aglomerasyon devresindeki sorunun giderilmesi çalışmaları ikinci çeyrekte de devam etti.

İkinci çeyrekte liç alanına yerleştirilen daha yüksek ortalama tenöre sahip cevherlerin desteğiyle kayda değer bir artış olurken bunun üçüncü çeyrekte de üretimi olumlu etkilemesi bekleniyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikBor ve Bor Ürünleri İhracatı İlk 6 Ayda Yüzde 9 Artarak 564 Milyon Dolar Oldu
Sonraki İçerikMadencilik Türkiye Dergisi’nin 104. Sayısı Çıktı