Kariyer kararlarının alındığı yaş aralığında yani ortaokul kız öğrencilerine odaklanıp, ileride Jeoloji Mühendisliği bölümünü seçmelerini teşvik amaçlı yürütülen “ENGIE – Kızları Yerbilimleri ve Mühendisliğe Teşvik Etme” projesi 21 ülkede aynı anda başladı.

26 kurumun işbirliği ile uygulanacak projede; 3 üniversite (Miskolc Üniversitesi, Luleå Teknoloji Üniversitesi ve Zagreb Üniversitesi), 2 araştırma merkezi (İtalyan Ulusal Araştırma Konseyi ve La Palma Araştırma Merkezi) ve EFG (Avrupa Jeologlar Federasyonu) katılım sağlıyor. Türkiye’de bu projeyi yönetecek kuruluş ise EFG üyesi MJD(Maden Jeologları Derneği) oldu.

Yerbilimleri alanında cinsiyet dengesini artırması beklenen ENGIE Projesi kapsamında bir de anket düzenleniyor. Proje kapsamında Coğrafya Öğretmenlerine ve 13-18 yaş aralığında olan kız-erkek öğrencilere sorulacak sorularla projenin şekillenmesi sağlanacak.

Siz de aşağıdaki linklerden ulaşılabilecek anketin dağıtımı için teşviklerde bulunabilirsiniz.

Coğrafya Öğretmenlerine sorulacak anket soruları için buraya tıklayın.

13-18 yaş aralığında olan kız-erkek öğrencilerine sorulacak anket soruları için buraya tıklayın.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMaden İşçilerini Taşıyan Servis Aracı Kaza Yaptı
Sonraki İçerikKömür Biyokütle ve Atıkların Enerji Üretiminde Kullanılmasına Yönelik Teknolojilerin Ticarileştirilmesi Konulu Çalıştay Soma’da Gerçekleştirildi