Eczacıbaşı Holding’e bağlı maden şirketi Esan ile Kazak Ulusal Maden Şirketi TauKen Samruk, Kazakistan’da altın ve bakır aramak için South Ural Resources adlı ortak bir şirket kurdu.

Mayıs 2022’de Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım-Cömert Tokayev’in Türkiye Cumhuriyeti’ne yaptığı resmi ziyareti sırasında ortak şirketin kurulmasına ilişkin ön anlaşmaya varılırken TauKen Samruk şirketinden yapılan açıklamaya göre, yeni ortak şirketin Kazakistan’ın Aktobe bölgesinde faaliyet göstermesi bekleniyor. Arama aşamasının başarıyla tamamlanması durumunda iki şirket, ortak madencilik ve demir dışı ve değerli metallerin üretimini planlıyor.

Tau-Ken Samruk, Kazakistan’daki maden varlıklarının ulusal operatörü olarak görev yaparken “Samruk-Kazyna” ulusal varlık fonuna ait bir firma olarak faaliyet gösteriyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikII. Toros Jeolojisi Sempozyumu MTA’da Gerçekleştirilecek
Sonraki İçerikTemiz Kömür Teknolojileri Zirvesi’nde Kömürün Geleceği Konuşulacak