Esan, Dünya Çevre Günü’nde “Mavide Hayat Var” projesinin lansmanını yaparak, uygulamayı tüm çalışanlarına çeşitli etkinliklerle duyurdu. Bu projeyle üretimde ve yaşamda rehber olacak 5D felsefesini yaymak için çalışmalarına başladı.

BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda harekete geçen Esan “Mavide Hayat Var” diyerek üretimin ve yaşamın her alanında rehber olacak bir proje hayata geçirdi. Sorumlu üretim ve tüketim anlayışı doğrultusunda doğal kaynakların sürdürülebilirliği ve yaşanılabilir yarınlar için kurumsal ve bireysel boyutta ele alınan proje, oldukça geniş bir kapsama ve etki alanına sahip.

Mavide Hayat Var ile üretimin sürdürülebilirliğe en iyi şekilde hizmet etmesi için; üretim yöntemlerinin uçtan uca değerlendirilmesi, atık-enerji-su yönetiminde fark yaratacak adımlar atılması, teknolojiden de faydalanarak verimliliğin maksimize edilmesi gibi çok bileşenli uygulamalar sayesinde üretimin mümkün olan en sürdürülebilir hale getirilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda tesislerin sürdürülebilirliğini yeni bir boyuta taşımak için mavi bayrak uygulaması başlatıldı. Uluslararası standartlar baz alınarak geliştirilen kriterlere uyum, sürdürülebilirliğe katkı sağlayacak yeni projeler geliştirilmesi gibi proje hedeflerini gerçekleştiren birim ve tesisler “mavi bayrak” ile taçlandırılacak.

Projede üretimin yanı sıra çağımızın en büyük sorunu haline gelen tüketim alışkanlıklarının da değişmesi gerektiği bilinci ile 5D felsefesini tüm organizasyona yaymak amaçlanıyor. 5D ile sürdürülebilir bir tüketim davranışına geçiş hedefleniyor. 5 adımdan oluşan -Bir daha Düşün, Tüketimi Durdur, Daha Az Tüket, Yeniden Değerlendir ve Geri Dönüştür- felsefe ile üretimden tüketime kurumsaldan bireysele yaşamın her alanında sürdürülebilirliğe katkı sağlanacak.

Mavide Hayat Var Projesinin en önemli hedeflerinden biri olan sürdürülebilirlik odaklı iş yapma ve tüketim alışkanlıkları geliştirilmesi için çalışmalar hızla devam ediyor. Yapılan çalışmalardan biri de interaktif çevre tiyatrosuydu. Tüm Esan çapında gerçekleştirilen bir organizasyonla 5D felsefesi tanıtıldı ve tüm çalışma bölgelerine, üretimden destek hizmetlerine kadar çalışanlara ulaştırıldı. Çevre ve dünya temasıyla sergilenen oyunda; bireysel alışkanlıkların çevre ve dünya üzerindeki etkisi ifade edildi. Sürdürülebilir üretim ve tüketim için neler yapılabileceği keyifli bir dille sahnelendi. Üretimden günlük hayata her an herkesin verebileceği kararlarla geleceği koruyabileceği, değer katabileceği vurgulandı.

Sürdürülebilir madenciliğin önemi ve etkisinin farkında olan Esan Mavide Hayat Var ile bireyden – birime, birimden – organizasyona, organizasyondan -topluma, toplumdan – geleceğe uzanan bir zincir kurarak herkesi yarınlar için sorumluluk almaya ve geleceği koruyan kahramanlar olmaya davet ediyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMadencilik Türkiye Dergisi’nin 80. Sayısı Çıktı
Sonraki İçerikSTK Temsilcilerinden Madencilik Sektörü Durum Değerlendirmesi