Eti Alüminyum, dünyada sadece ABD, Çin, Almanya ve Macaristan gibi ülkelerde üretilen “şeffaf zırh” adı verilen ürünü Türkiye’de ürettiğini açıkladı. Türk mühendisleri tarafından üretilen şeffaf zırh; savaş gemileri, uçaklar, zırhlı araçlar ve füzelerde kullanılan ‘özel alümina’ ihtiyacımızı karşılayacak.

Akşam gazetesinde yer alan habere göre fiyatı çok yüksek olan ve şeffaf zırh üretiminde kullanılan özel alüminayı üretebilen ülkeler, iç pazar ihtiyaçları ve stratejisi nedeniyle üretimin çok az bir kısmını ihraç ediyor. Eti Alüminyum’un Genel Müdürü Mehmet Arkan, Türk mühendisleri tarafından geliştirilen ve 560 milyon dolarlık yatırımla Seydişehir’deki tesislerinde 1.100 kişiye daha ek istihdam sağlanacağını ve tesisteki çalışan sayısının toplam 3.100’e yükseleceğini söyledi. Arkan, “Stratejik ürünlerde kimse teknoloji paylaşmıyor. Bu nedenle her ülke kendisi geliştirmek zorunda. ‘Şeffaf zırh’ın hammaddesi olan özel alümina çok değerli ve temini zor olduğu için paranız olsa da istediğiniz kadar alamıyorsunuz” dedi.

Yine Eti Alüminyum Ar-Ge mühendisleri tarafından geliştirilen ve ATH adı verilen yanmayı geciktirici ürünün ise hem endüstri de hem de savunma sanayinde yangından ölümleri azaltması için keşfedildiğini belirten Arkan, ATH’nin EtiFine markasıyla otomotiv, uçak ve tren sektöründe iç döşemelerin yanı sıra yanmaz halı üretiminde de kullanılacağını ifade etti. Arkan ayrıca, ATH’lerin yanmaz askeri elbise üretiminde de kullanılacağını sözlerine ekledi.

Şimdiye kadar 540 milyon dolar yatırım yapılan Eti Alüminyum’a 560 milyon dolarlık yeni yatırım tamamlandığında toplam 1,1 milyar dolarlık yatırım yapılacağını kaydeden Arkan, “Bu yatırımlar tamamlandığında Eti Alüminyum, sektöründe Avrupa’da ilk 4, dünyada en büyük ilk 8 üretici arasına girecek. Şu anda 250 milyon dolar ithalatın önünü kesiyoruz. Demek ki 10 yılda ortalama 2,5 milyar dolar ithalatı önlemişiz. Yeni yatırımla yılda 550 milyon dolarlık ithalatı önleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Önceki İçerik131. Grup Maden Ruhsat İhale Sonuçları…
Sonraki İçerikÇayeli Bakır’dan Yeşilay İş Birliğinde Teknoloji Bağımlılığı Eğitimi