Eti Bakır AŞ tarafından Samsun’da yapılacak olan katot bakır ve kimyasal gübre üretim tesisi yatırımına proje bazlı devlet yardımı verilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmî Gazete’de yayımlandı.

1 milyar 572 milyon TL sabit yatırım tutarı bulunan projeyle 20 tanesi nitelikli personel olmak üzere 300 kişiye istihdam sağlanması planlanırken tesiste yılda 15.000 ton katot bakır, 250.000 ton DAP gübresi üretilmesi hedefleniyor. Yatırımın başlangıç tarihi 1 Mart 2021 olarak verilirken projenin 4 yılda tamamlanması bekleniyor.

Karar kapsamında şirketin faydalanacağı destekler şunlardır: Gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası KDV iadesi, vergi indirimi (Vergi indirim oranı: %100, yatırıma katkı oranı %80, yatırım katkı tutarının yatırım döneminde kullanılabilecek oranı %100), sigorta primi işveren hissesi desteği (Azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıl), gelir vergisi stopajı desteği (10 yıl), nitelikli personel desteği (Azami 20 milyon TL), enerji desteği (İşletmeye geçiş tarihinden itibaren 10 yıla kadar 75 milyon TL’yi aşmamak üzere enerji tüketim harcamalarının %50’si), yatırım yeri tahsisi.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.