Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Altın Madencileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yücel ve beraberindeki heyeti kabul ettiği toplantıda, Türkiye’nin geçen yıl 27,1 ton olarak gerçekleşen altın üretiminin cari açığın yaklaşık 200 milyon dolar azalmasına katkı sağladığını belirtti.

Bakan Dönmez, yer altı kaynaklarının gün yüzüne çıkarılarak milletin hizmetine sunulması için her türlü teknolojik hamle ve insan kaynağı yatırımının yapıldığını belirtirken bu çalışmalar sayesinde Türkiye’nin altın üretiminin geçen yıl bir önceki yıla göre %20 artarak 27,1 tona ulaştığını ve cari açığın yaklaşık 200 milyon dolar azalmasına katkı sağladığını dile getirdi.

Bakan Dönmez sözlerine şöyle devam etti: “2019’da üretim hedefimiz 30 ton, 2020’de ise 35 ton seviyelerine ulaşmaktır. Üretim zincirinin her aşamasındaki çalışmalar Milli Enerji ve Maden Politikamızdaki hedeflerimize ulaşmak için çok önemli.”

Dönmez, dünyanın en zor mesleğini icra eden maden işçilerinin, üretim zincirinin, madeni gün ışığıyla buluşturmak için yatırım yapan iş insanları kadar vazgeçilmez bir halkası olduğunu ifade etti.

Kabulde, altın madenciliğinin yanı sıra diğer madenlerin üretiminin artırılması ve ihracat konuları da ele alındı.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerik‘’Yaşam İçin Maden Kitabı’’ Yoğun İlgi Nedeniyle Yeniden Basılacak!
Sonraki İçerikTÜMMER Olağan Genel Kurulu Yapıldı. Yeni Başkan: İbrahim ALİMOĞLU