Sudan Jeolojik Araştırma Kurumu (GRAS) ile MTA’nın Sudan Cumhuriyeti’nde maden arama araştırma faaliyetlerini yürütmek amacıyla kurdurduğu MTA Company Limited arasında laboratuvar, yazılım ve mesleki eğitim desteğini kapsayan iyi niyet anlaşmasının imzalandığı öğrenildi.

Ekonomim’de yayınlanan habere göre Başkent Hartum’da bulunan Sudan Maden Bakanlığındaki imza törenine, MTA Company Limited Genel Müdürü Dr. Adem Akdemir, Maden Tetkik ve Arama Uluslararası Madencilik AŞ (MTAIC) Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Sarı, MTAIC Sudan Ülke Direktörü Yunus Badem, GRAS Genel Müdürü Muhammed Said Zeynelabidin, Genel Müdür Yardımcısı Osman Hasan Abdulkadir ve Türkiye’nin Hartum Büyükelçiliği Üçüncü Katibi Muhammed Burak Zembat katıldı.

Yeraltı zenginlikleri ile bilinen Doğu Afrika ülkesi Sudan’da, altının yanı sıra demir, bakır, krom, çinko, mika, gümüş gibi maden rezervleri bulunuyor. Sudan Merkez Bankasına göre, ülke, geçen yılın ilk çeyreğinde 720 milyon dolar değerinde yaklaşık 12 ton altın ihraç etti.
Sudan Ticaret Odaları Birliği Başkanı Nadir el-Hilali, daha önce yaptığı açıklamada, “Madencilik alanında da çok büyük fırsatlar var ve bu altınla sınırlı değil. Krom, bakır, demir, mika ve çok sayıda maden çıkarılabilir. Bunun meyvesini elde etmek için altyapıya ihtiyaç var. Altyapı da büyük bir yatırım alanı.” ifadelerini kullanmıştı.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerik2021 Dünya Demir Üretiminde Top 10
Sonraki İçerikİMİB Maden İhracatı Endeksi Hazırlamaya Başladı