Greenfields Mill, Coolgardie’nin üç kilometre doğusunda, Batı Avustralya altın sahalarında yer alıyor. Yirmi yılı aşkın bir süredir, tesis yerel altın madenciliği endüstrisine birinci sınıf ücretli değirmencilik sağlıyor. Tesis, farklı müşterilerin ihtiyaçlarına bağlı olarak devrenin altın geri kazanımı için optimize edilmesini sağlayan üç bilyalı değirmen ile benzersiz bir düzene sahip. Mevcut konfigürasyonunda tesis, yılda bir milyon tona kadar işleyebiliyor.

Yerel Madencilik Endsütrisinde Birinci Sınıf Üreticilik

FMR Investments 2007 yılında kuruldu.  Bugün, şirket Avustralya’da üç madencilik projesi yürütüyor: Queensland’ın kuzeybatısındaki Eloise Bakır Madeni ve her ikisi de Batı Avustralya’da bulunan Greenfields Mill ve Gordon Sidar madeni.

FMR müşterileri tarafından teslim edilen stok cevheri, başlangıçta birincil çeneli kırıcı ve ardından ikincil ve üçüncül konik kırıcılardan oluşan üç aşamalı bir kırma devresinden geçer. İkincil ve üçüncül kırıcılardan gelen besleme, devreden küçük boyutlu malzemeyi kaldıran çift katlı bir elek ile sınıflandırılır. Kırma sistemi, 6 ile 8 mm arasında bir P80 ürün boyutu üretir ve daha sonra 1000 tonluk değirmen besleme silosuna aktarılır ve depolanır.

Değirmen devresi 1300, 875 ve 500 kW bilyalı değirmenlerden oluşmaktadır. Liç besleme ürününün sınıflandırılması, 15 inçlik siklonlarla yapılır. Siklon alt akışındaki serbest altın parçacıkları bir konsantratöre ayrılır ve doğrudan eritme için altın odasına gönderilirken, geri kalan alt akış daha da inceltilmek üzere öğütme devresine geri döner.

Siklon üst akışından alınan ürün CIL (Carbon in Leach) devresine gönderilir. Bu işlemde altın, oksijenin eşliğinde bir siyanür çözeltisi içinde cevherden çözülür ve ortaya çıkan altın siyanür kompleks molekülü daha sonra aktif karbon üzerine emilir. Altın, elüsyon olarak bilinen bir işlemle yüklü karbondan sıyrılır. Altın, harici bir rafineriye sevk edilmeden önce çelik yünü üzerine elektrolitik fırınlama ve doğrudan eritme yoluyla doygun şerit solüsyonundan geri kazanılır.

Değirmen Çıkış Pompaları Tesisin Kritik Bileşeni

Fabrikanın değirmen çıkış pompaları, tesisin sınıflandırma işleminin işleyişi için kritiktir. Öğütülmüş çamurun büyük bir dikey boru ile sınıflandırma siklonlarına taşınmasından sorumludurlar.

Pompalar, doğası gereği oldukça aşındırıcı olan yüksek hacimli malzemeyi işler. Bu, pompaların verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak ve beklenmedik arıza sürelerini önlemek için önemli aşınma bileşenlerinin düzenli olarak izlenmesi gerektiği anlamına gelir.

Greenfields Mill’in İkinci Müdürü Morgan Dombroski, değirmen çıkış pompalarının tesis sürecinin kritik bir parçası olduğunu söylüyor. “Pompalar, tüm tesisin anası olan sınıflandırma siklonlarını besliyor. Pompalar çalışmıyorsa, bir ürün üretmiyoruz – bu da tesisimiz için önemli bir şey. “

FMR’nin Bakım Sorumlusu Dave Scott, tesiste her zaman bir pompanın yedekte ve hazır olacak şekilde nasıl tasarlandığını anlatıyor. “Değirmen devresi durdurulursa, temelde işletmeye saatte yaklaşık 40.000 dolara mal oluyor. Bu yüzden bu uygulama için bir çift pompamız var. Aktif “görev” pompası arızalanırsa veya bakım altındaysa, her zaman devralmaya hazır bir yedek vardır.

Yenilikçi Pompa Tasarımı, Bakım Maliyetlerini Düşürüyor

2014 yılında FMR, etkin ömürlerinin sonuna yaklaşan mevcut ünitelerin yerine iki Metso Outotec HH200 pompasına yatırım yaptı.

Orijinal pompalarının rutin bakımı sırasında operatörler, kritik dahili bileşenlere erişmek için emiş ve basma hatlarını, emiş tarafındaki pompa salyangozunu ve salyangoz astarlarını ayırmak zorunda kalıyordu. Prosedürü yürütmek için mobil bir franna vinç ve lisanslı bir operatör gerekiyordu. İşin yoğun emek gerektiren yapısı, tamamlanmasının 8 saate kadar sürebileceği anlamına geliyordu ve bu da pompaların düzenli olarak bakımını zorlaştırıyordu.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikBlok Doğal Taşta İhracat Düşerken İşlenmiş Doğal Taşta İhracat Arttı
Sonraki İçerikMadencilik ve Enerji Alanında Düzenlemeler İçeren Kanun Teklifi Komisyonda Kabul Edildi