Gübre Fabrikaları Türk A.Ş. 30 Haziran 2023 tarihi itibarıyla hazırlanan ara dönem faaliyet raporunu kamuoyu ile paylaştı. Şirketin iştiraki olan Gübretaş Maden Yatırımları AŞ hakkında da bilgilerin aktarıldığı raporda yer alan bilgiler şu şekilde oldu:

Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş.’nin Söğüt Altın Madeni faz 1 tesis inşaatı 2022 Aralık ayı içinde tamamlanarak 27 Ocak 2023’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla altın üretimine başlanmıştı.

Bu döneme kadar faz 1 tesis inşaatına ek olarak 1. kademe maden atık depolama tesisi, yüksek gerilim enerji hattı deplase işlemleri ve maden sahası kullanımı için gerekli olan enerji hattının tesis edilmesi, alt yapı ve tesis alanlarının kazı işlemleri ile saha içi bina ve ofis inşaat işleri yapıldı. Ayrıca 2023 yılı içinde maden atık depolama tesisi 2. kademe inşaatı, Korudanlık yeraltı portal bölgesi inşaat çalışmaları ile saha içi bina ve ofis inşaat çalışmalarının tamamlanması hedefleniyor.

Tamamlanan faz 1 tesis ile ilk etapta Akbaştepe cevher damarının oksitli üst kısımları açık ocak işletmesi yöntemiyle üretilerek işlenecek. Ayrıca Korudanlık cevher damarının üretiminin yapılması amacıyla yeraltı ana rampa ve havalandırma galerilerinde ilerlemelere başlanmış olup, yeraltı çalışmaları kapsamında 2024 yılı ortasında ilk cevherin üretilerek faz 1 tesisinde işlenmesi hedefleniyor.

2023 yılında bugüne kadar gelinen süreçte maden sahası içerisinde, mevcut cevherleşmeler etrafında sondaj faaliyetleri yürütüldü. Sondaj çalışmasının temel amacı devam eden açık ocak üretim faaliyetleri kapsamında cevher kaybının önlenerek optimum ocağın kazılması, mevcut açık ocakların genişleme ihtimallerinin değerlendirilmesi ve inşaat alanları içerisinde kazı yapılacak alanların sterilizasyonu olarak belirtiliyor.

Faz 2 tesis yatırımına yönelik gerekli mühendislik çalışmaları devam ederken 2023 yılı ilk yarısında tesislerde 494.589.033 TL yatırım harcaması yapıldığı aktarıldı. 30 Haziran 2023 itibarıyla Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş. çalışan sayısı 376 kişi olarak kayda geçti.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMaden Sektör Kurulu İstanbul’da Bir Araya Geldi
Sonraki İçerikSarıalan’da İlk Üretimde Hedef 2025
Volkan Okyay
Yazı İşleri Müdürü - Maden Mühendisi / İş Güvenliği Uzmanı / Madencilik Türkiye Dergisi / Maden Mühendisleri Mesleki Gelişim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi