Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş. 2023 yılı ilk çeyreği için durum değerlendirmesinde bulundu.

Söğüt Altın madeni faz 1 tesis inşaatı 2022 Aralık ayı içinde tamamlanırken 27 Ocak 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla altın üretim faaliyetlerine başlanmıştı. Bu döneme kadar faz 1 tesis inşaatına ek olarak 1. kademe maden atık depolama tesisi, yüksek gerilim enerji hattı deplase işlemleri ve maden sahası kullanımı için gerekli olan enerji hattının tesis edilmesi, alt yapı ve tesis alanlarının kazı işlemleri ile saha içi bina ve ofis inşaat işleri yapıldığını aktaran şirket 2023 yılı içinde maden atık depolama tesisi 2. kademe inşaatı, Korudanlık yeraltı portal bölgesi inşaat çalışmaları ile saha içi bina ve ofis inşaat çalışmalarının tamamlanmasının hedeflendiğini açıkladı.

Tamamlanan faz 1 tesis ile ilk etapta Akbaştepe cevher damarının oksitli üst kısımları açık ocak işletmesi yöntemiyle üretilerek işleneceği öğrenildi. Ayrıca Korudanlık cevher damarının üretiminin yapılması amacıyla yeraltı ana rampa ve havalandırma galerilerinde ilerlemelere başlandığı ve yeraltı çalışmaları kapsamında 2024 yılı ortasında ilk cevherin üretilerek faz 1 tesisinde işlenmesi hedeflendiği edinilen diğer bilgiler arasında yer alıyor. Diğer taraftan Faz 2 tesis yatırımına yönelik gerekli mühendislik çalışmaları da devam ediyor.

Sondaj Çalışmaları

2023 yılında bugüne kadar gelinen süreçte maden sahası içerisinde, mevcut cevherleşmeler etrafında sondaj faaliyetleri yürütüldüğü de aktarılırken sondaj çalışmasının temel amacının devam eden açık ocak üretim faaliyetleri kapsamında cevher kaybının önlenerek optimum ocağın kazılması, mevcut açık ocakların genişleme ihtimallerinin değerlendirilmesi ve inşaat alanları içerisinde kazı yapılacak alanların sterilizasyonu olarak belirtildi.

31 Mart 2023 itibarıyla Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş. çalışan sayısı 322 kişi olurken şirket tesislerinde 2023 yılı ilk çeyreğinde 333.930.091 lira yatırım harcaması yapıldığını aktardı.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikEmin Ulu: “Uluslararası Laboratuvar Olma Yolundaki Hedefimize Emin Adımlar ile İlerlemekteyiz”
Sonraki İçerikBitlis Pomzadan Yıllık 3 Milyarlık Gelir Elde Ediyor
Yazı İşleri Müdürü - Maden Mühendisi / İş Güvenliği Uzmanı / Madencilik Türkiye Dergisi / Maden Mühendisleri Mesleki Gelişim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi