Operatör yorgunluğunun madenlerdeki kazaların önde gelen nedenlerinden biri olduğu bir sır değil. Ağır makineler, tekdüze çalışma ve uzun mesai saatleri tehlikeleri artırıyor. Dikkat dağınıklığı ile birlikte, açık ocak işletmelerinde kazaların yüzde 65’inin arkasında yorgunluğun olduğu söyleniyor.

NIOSH’a (ABD federal ajansı, Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü) göre çalışan yorgunluğu, tüm işyeri kazalarının en az %20’sini oluşturuyor ve işverenlere yılda en az 135 milyar dolara mal oluyor.

Hexagon Güvenlik Konusunda Ciddi

Sensör, yazılım ve otonom çözümlerde dünya lideri olan Hexagon AB, madencilik sektöründeki çalışma ortaklarının karşılaştığı risklerin farkındadır. Operatörler genellikle kritik durumların farkına varmazlar, bu nedenle ilgili riskleri azaltmak için yorgunluk seviyelerini tespit etmek çok önemlidir.

Yazının devamı Madencilik Türkiye Dergisi 93. sayı 46. sayfadadır.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikFKK Kauçuk Değirmen Astar ve Lifterbarları
Sonraki İçerikMedeniyetin Temelindeki Metal: Bakır