Ankara’nın ve Türk sanayisinin önemli isimlerinden Hidromek Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Bozkurt, 21 Kasım 2018 tarihinde 71 yaşında hayatını kaybetti. Madencilik Türkiye dergisi olarak Hasan Basri Bozkurt’a Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.

Hidromek AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Bozkurt Hakkında

1947 senesinde Erzincan Kemaliye (Eğin) İlçesi, Başpınar Beldesi’nde dünyaya gelmiştir. İlköğretim eğitimini memleketinde tamamlamış ardından Ankara’da Endüstri Meslek Lisesi Makine Bölümünü bitirmiştir. Evli ve iki oğlu vardır.

Hasan Basri Bozkurt uzun yıllardır Avrupa İş Makineleri pazarında yer alarak iş hayatını sürdürmüş, yaklaşık 32 senelik iş hayatına uzun yıllar önce traktörden iş makineleri üreterek adım atmıştır.

Bozkurt, 1965 senesinde Karayolları Genel Müdürlüğünde işçi olarak çalışmaya başlamış, çalıştığı dönemde Karayolları bursu ile Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Lisans üstü eğitimini de tamamlamasının ardından Karayolları’nda mühendis olarak görevine devam etmiştir. 1974 senesinde Kıbrıs’a Barış Harekatı üzerine Amerika’nın Türkiye’ye ambargo uygulaması sonucu Karayollarının iş makineleri yedek parçasız kalmıştır. O dönemde o parçaları Karayollarının atölyelerinde geliştirmeye başlamış sorunun çözümünde önemli katkılar sağlamıştır. Daha sonra 1977 yılında Hidromek’i kurmuştur. Yaklaşık 15 yan sanayi şirketi Hidromek’in ürünlerini kullanmaktadır.

Önceki İçerikMaden Sektörünün Güç Gösterisi 8. Maden Türkiye Fuarı’na Geri Sayım Başladı
Sonraki İçerikMTA Sudan Jeoloji Kurumu ile Anlaşma İmzaladı