Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alimoğlu, madencilik sektörü ve EMİB gündemi hakkında açıklamalarda bulundu.

İnsanlığın başlangıç noktası kabul edilen Göbeklitepe’nin tekrar ortaya çıkarılmasından sonra Anadolu topraklarında madenciliğin 13 bin yıllık bir geçmişle, insanlık tarihi kadar eski bir meslek olduğunun ortaya çıktığını belirten Alimoğlu, “Türkiye dünyanın en büyük doğal taş üreticilerinden birisiyken, ihracatta da 2 milyar dolarlık seviyeyle Çin ve İtalya’nın ardından üçüncü sırada yer alıyor.” şeklinde konuştu.

Doğal taş sektörünün son yıllardaki gelişiminde en önemli desteklerden birisinin İzmir MARBLE Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı olduğunu aktaran Alimoğlu, İzmir MARBLE Fuarı, Türk doğal taş sektör için bir milat ifadesini kullandı.

Ege Maden İhracatçıları Birliği olarak, İzmir MARBLE Fuarı yanında, 2024 yılında Güney Kore’de ve Çin’de iki fuarın Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’na imza attıklarını ifade eden Alimoğlu, “Yıllık 1,5 milyar dolar doğal taş ithalatı yapan Güney Kore’de binalarda, prestijli yapılarda Türk doğal taşlarının daha fazla kullanılması için, 21-24 Şubat tarihlerinde Seul’de düzenlenen Korea Build Week 2024 KINTEX Fuarı’na 10 firmayla Milli Katılım Organizasyonu yaptık.

Bu yıl Güney Kore’deki KINTEX Fuarı’na ilk kez milli katılım organizasyonu yaparken; Güney Kore Uluslararası Müteahhitler Birliği, Kore Doğal Taş Birliği, Kore İthalatçılar Birliği ile çok verimli toplantılar yaptık. Güney Kore’de çok faydalı bir hafta geçirdik. Fuar sırasında çok sayıda ziyaretçiyle firmalarımız iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

2025 yılından itibaren çok daha yoğun bir katılımla KİNTEX Fuarı’nda yerimizi almak için çalışmalarımıza başladık. Güney Kore pazarı için çaldığımız maya tuttu diyebiliriz.

Güney Kore’den sonraki durağımız, 2023 yılında 432 milyon dolarlık doğal taş ihracatıyla lider ihraç pazarımız Çin oldu. 16-19 Mart 2024 tarihlerinde düzenlenen Xiamen Uluslararası Taş Fuarına milli katılım organizasyonumuzla 56 firmamız katılırken, bireysel katılan firmalarımızla Türkiye’den toplam 88 firmamız Çin’e doğal taş ihracatımızı artırmak için pazarlama faaliyetlerini sürdürdü.” dedi.

Ege Maden İhracatçıları Birliği olarak Almanya, Fransa, Danimarka, Özbekistan, Güney Kore, Suudi Arabistan, Endonezya ve Nijerya’dan 25 ithalatçının katılımıyla düzenlenecek Alım Heyeti Organizasyonu’yla yeni ticari bağlantıların artmasına zemin hazırlanacağını sözlerine ekleyen Alimoğlu, “İzmir MARBLE Fuarı’na katılımı maksimum düzeye çıkarmak için Ege Maden İhracatçıları Birliğimizin 2023 yılı olağan mali genel kurul toplantısını 16 Nisan 2024 Salı günü düzenleme kararı aldık.

Yılı bitirmeden Endonezya ve Avustralya başta olmak üzere uzak ülkelerle de ticaret ve alım heyetleri düzenlemek için çalışmalarımız hızla devam ediyor.

Yılın başında Suudi Arabistan’a sektörel ticaret heyeti yaparken, 6-8 Şubat 2024 tarihleri arasında Londra Business Design Center’da düzenlenen Surface Design Show Fuarında stand açarak Türk doğal taşlarının İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerindeki mimarlar, iç mimarlar, tasarımcılar ve ithalatçılar tarafından daha fazla tercih edilmesi için çaba gösterdik.” şeklinde konuşmasını sürdürdü.

Türk doğal taş sektörünün mimarlar ve tasarımcılarla bağlarını güçlendirmek amacıyla düzenlenen “AMORF Doğal Taş Proje ve Tasarım Yarışması” 2024 yılında 5. kez hayat bulacağını ifade eden Alimoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tüm bu çabalarımız sonucunda 2024 yılının Ocak – Şubat döneminde Türkiye genelinde madencilik sektörümüz ihracatını yüzde 7,2’lik artışla 838 milyon dolardan 899 milyon dolara çıkardı. Aynı dönemde Ege Maden İhracatçıları Birliğimizin ihracatı ise; daha başarılı bir grafik sergiledi.

Aynı dönemde Türkiye’nin doğal taş ihracatı 2024 yılının ilk iki ayında geçen yıla oranla yüzde 5 yükselişle 274 milyon dolar oldu.

Ege Maden İhracatçıları Birliğimiz 2024 yılının Ocak-Şubat döneminde ihracatını yüzde 14,5 yükselterek 184 milyon dolara çıkardı. Bu başarıya katkı sağlayan tüm maden ihracatçılarımızı canı gönülden kutluyorum.”

 

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikÇevreye Duyarlı ve Sürdürülebilir Projeler Ödüllendirildi
Sonraki İçerikEti Krom’dan Yapay Zeka Destekli Proje