İran’ın güneyindeki Kirman eyaletinde özellikle maden, turizm ve tarım sektöründe faaliyet gösteren şirketler Türkiye ile işbirliğini ilerletmeyi amaçlıyor.

Kirman, zengin demir ve bakır sahaları ile petrokimya alanındaki üretimiyle binlerce kişiye iş imkanı sağlarken eyaletin neredeyse her kentinde maden ocaklarıyla karşılaşmak mümkün. Maden alanlarından yükselen tozun azaltılması için ise sürekli su ihtiyacı doğuyor. Bu ihtiyacı karşılamak üzere Basra Körfezi’nden arıtılan su boru hattıyla bölgeye taşınıyor.

Maden sahalarında sabahın erken saatlerine başlayan çalışmalar vardiyalı olarak geç saatlere kadar devam ediyor.

AA’da yer alan habere göre İran Ulusal Bakır Endüstrileri Şirketi Başkan Yardımcısı Behruz Rahmeti, sahada yaptığı bilgilendirmede, Serçeşme kentindeki bakır rezervinin 10 milyar metreküp olduğunu aktardı.

Serçeşme maden sahasının Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki en büyük bakır madeni olduğunu belirten Rahmeti, İran’daki bakır rezervinin yarısından çoğunun burada bulunduğu bilgisini paylaştı. Rahmeti ayrıca, İran’ın bakır ihracatında en büyük alıcının ise Çin olduğunu sözlerine ekledi.

İran Meclisi Ekonomi Komisyonu Başkanı ve Kirman Milletvekili Muhammed Rıza Puribrahimi ise yaptığı açıklamada, bölgeye Türkiye’den de yatırımcı beklediklerini söyledi.

Kirman’ın coğrafi konumu ve sahip olduğu kaynaklar itibarıyla İran’ın önemli eyaletlerinden biri olduğuna dikkati çeken Puribrahimi, “Bu bölge maden, tarım ve turizm alanında benzersizdir.” dedi.

Kirman’daki şirketlerin bu alanlarda Türkiye ile işbirliğini geliştirmek istediğini aktaran Puribrahimi, “Umuyoruz ki, Sayın (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan’ın başkanlığını üstlendiği Türkiye’de kurulan yeni hükümet ile İran İslam Cumhuriyeti olarak işbirliğinin bu yönünü yeni başlıklarla daha ciddi bir şekilde takip edebileceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Puribrahimi, İran’ın maden kapasitesinin yüzde 40’ının Kirman’da olduğunu belirterek, “İşbirliği halinde olumlu ilerleme kaydetmek için Türk ekonomi aktivistleriyle ortak bir toplantı yapmaya hazır olduğumuzu beyan ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Hem madencilik hem turizm alanında iyi bir potansiyele sahip olduklarını söyleyen Puribrahimi, tarımsal üretim alanında da işbirliği yapılabileceğini belirtti.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikHacıoğlu Madencilik Gana’da Altın Rafinerisi Açtı
Sonraki İçerikYer Altı Maden İşletmelerine Verilen Destek Süreleri Uzatıldı
Yazı İşleri Müdürü - Maden Mühendisi / İş Güvenliği Uzmanı / Madencilik Türkiye Dergisi / Maden Mühendisleri Mesleki Gelişim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi