Dünya rezervinin %73’ünden fazlasına sahip olduğumuz ve tabiri caizse göz bebeğimiz bor ile ilgili son dönemlerde ciddi atılımlar mevcut. Adeta beş protonunda on marifet olan bor, milyonlarca farklı bileşik yapabilmekte ve binlerce farklı özelliğe sahip olabilmekte. Çok farklı endüstrilerde kendine yer bulabilen boru bu denli önemli hale getiren aslında yaptığı bileşiklerdeki davranışları. Yüksek mukavemet gösterebilen ve hatta dünyanın en sert ikinci malzemesi olabiliyorken aynı zamanda bitki verimini de arttırabiliyor. Bu denli farklı alanlarda kullanılabilmesi istatistiksel olarak potansiyelinin çok daha fazla olduğunu göstermekte. Haliyle Türkiye’nin şimdisi ve geleceği için oldukça önemli olan bor bizleri yakından ilgilendiriyor. Bu kadar önemli ve bizler için değerli olmasına rağmen asıl ilgilileri olan lisans öğrencilerinin gerçekleştirdiği projeler, takımlar veya girişimler yoktu. Ta ki şimdiye kadar. İTÜ öğrencileri olarak bu inisiyatifi almanın gururunu her geçen gün yaşıyoruz. “Borun Geleceğini Tasarlamaktan Bor ile Geleceği Tasarlamaya” aforizmasıyla, malzeme ve yer bilimleri alanında eğitim gören arkadaşlarımla beraber içimizde yanmaya başlayan kıvılcım, İTÜ Bortek adıyla tabiri caizse bir aleve dönüştü.

Peki İTÜ Bortek nedir?

İTÜ Bortek; İTÜ Maden Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren, başta savunma sanayii, enerji ve tarım sektörlerinde kullanılmak üzere yüksek teknolojili uç ürünlerin Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarını yürütmeyi hedeflemekle beraber, ülkemiz sınırları içerisinde üretip ülkemize katma değer sağlamak misyonu ile kurulmuş, farklı disiplinlerdeki lisans öğrencilerinden oluşan bir proje takımıdır.

Yazının tamamı Madencilik Türkiye Dergisi 108. sayı 110-112. sayfalardadır.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikİMİB Maden İhracatı Endeksi Hazırlamaya Başladı
Sonraki İçerikPark Elektrik, Islahiye’deki Boksit Sahasında Üretime Başlandığını Duyurdu