Ülkemiz patlayıcı sektörünün en önde gelen firmalarından birisi olan KAPEKS, müşteri isteklerini ön planda tutan, kendisini sürekli yenileyen ve geliştiren, sektöründe öncü olmayı hedefleyen bir kuruluş olarak hizmetlerini sürdürüyor. Madencilik Türkiye Dergisi olarak, KAPEKS CEO’su Özkan Düzgün ile şirketin hedefleri, bu yıl üçüncüsünü düzenledikleri “Patlama Teknolojileri ve Uygulamaları Semineri” ve yurtdışı faaliyetleri hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Şirketinizi tanıtabilir misiniz?

KAPEKS 2007 yılında Ankara, Türkiye’de bir grup deneyimli mühendis tarafından kurulmuştur. Başlangıçta bir mühendislik firması olan KAPEKS, daha sonra Türkiye’nin patlayıcı endüstrisinde lider bir şirket olma hedefiyle üretim tesislerine yatırım yapmaya karar vermiştir. Kapsamlı bilgi birikimi ve uzmanlığıyla, 2013 yılında Çankırı/Şabanözü ilçesinde devreye alınan modern üretim tesislerini, güvenlik, çevre ve kalite açısından küresel standartları karşılayacak şekilde yüksek teknolojiyle donatarak kurmuştur.

KAPEKS, yemlemeye duyarlı patlayıcılar, kapsüle duyarlı emülsiyon patlayıcılar, elektronik ateşleme sistemleri, elektriksiz ateşleme sistemleri dahil olmak üzere paydaşlarına geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Ürünlerimiz madencilik, taş ocağı ve inşaat projelerinde kontrollü, verimli ve güvenli patlatma operasyonları sağlamak adına kritik bir rol oynamaktadır.

Kapeks olarak kısa, orta ve uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?

Ürünlerimizin hammaddeleri ağırlıklı olarak ithal edilmektedir. En büyük hedefimiz, dışa bağımlılığı azaltmak ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak yüksek teknoloji içeren ürünleri yurtiçindeki tesislerimizde üretmektir. Bunun için kapsamlı strateji planlarımızı oluşturduk ve somut adımlar atmaya başladık.

Kapeks olarak bu yıl üçüncüsünü düzenlediğiniz “Patlama Teknolojileri ve Uygulamaları” seminerini gerçekleştirmekteki amacınız nedir? Bu yılki seminerin ardından ne gibi geri dönüşler aldınız?

Kapeks olarak müşteri isteklerini ve ihtiyaçlarını ön planda tutan, patlatma alanında kendisini sürekli yenileyen ve geliştiren, sektöründe öncü olmayı hedefleyen bir kuruluşuz. Bununla beraber paydaşlarımızın sürdürülebilir çözüm ortağı olmak, patlatma teknolojilerini yakından takip ederek en doğru çözümleri onlara sunmak en büyük hedefimiz.

İşletmelerin üretim verimliliğini arttırmak için dijital dönüşümün yani teknoloji yatırımlarının, operasyonun tamamını kapsayacak şekilde ölçeklendirmesi her geçen gün daha fazla önem kazanıyor.

Günümüzde büyük ölçekte üretim yapan madenlere baktığımızda, kapsamlı bir dijital dönüşümün, işletmelerde verimliliğe en büyük katkıyı sağladığını görüyoruz. Bunu sadece IT bütçelerini kilit alanlara kanalize ederek ya da kapsamlı ERP sistemleri kullanarak değil, diğer taraftan operasyonlardaki yenilikçi teknolojiyi daha erken benimseyip vakit kaybetmeden uygulamaya geçerek yapıyorlar. Karşılığında ise daha güvenli, daha düşük maliyetlerde üretim gerçekleştirebiliyorlar.

Kapeks olarak bu dijital dönüşümün bir parçası olan patlatma operasyonlarındaki teknoloji kullanımı ve etkilerini yakından takip ederek gerekli altyapıyı oluşturduktan sonra sahalara ulaştırmak için büyük çaba gösteriyoruz.

Seminer sonrası aldığımız geri dönüşler çok olumlu ve bu tür organizasyonların daha sık yapılması yönünde talepler var. Bizler de bu doğrultuda artık geleneksel hale gelen Patlatma Teknolojileri ve Uygulamaları Semineri’nin her yıl düzenli bir şekilde gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Detaylar Madencilik Türkiye Dergisi’nin 115.sayısındadır.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikProf. Dr. Celal Şengör’den Maden-Çevre İlişkisi Hakkında Açıklama
Sonraki İçerikAli Emiroğlu: “Yeşil Dönüşüm Hedefinin Başarıya Ulaşmasında Madencilik Büyük Önem Taşıyor”