İstanbul Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı, Sabah Gazetesi yazarı, ekonomist Kerem Alkin, BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı’nın (UNCTAD) raporunda, küresel ticaretin şampiyonunun madencilik sektörü olduğunu söyledi. 

Alkin, UNCTAD’ın küresel ticarete yönelik raporunda; küresel emtia fiyatlarındaki hızlı yükselişlerin, bilhassa küresel maden ürünleri fiyatlarının, maden emtialarındaki fiyat artışlarının, küresel enflasyonu tetikleyici yönü itibariyle mercek altına alındığını belirtti. Alkin sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ölçüde keskin bir fiyat artışının arkasındaki en önemli gerekçe, UNCTAD’ın raporunda kendini gösteriyor. Maden ürünleri sektöründe küresel ticaret 2021’in ilk çeyreğinde, 2020’nin ilk çeyreğine göre yüzde 42, 2019’un ilk çeyreği gibi küresel pandeminin olmadığı bir çeyreğe göre bile yüzde 33 artmış. Bu nedenle, küresel maden ürünleri fiyatlarındaki artış çok şaşırtmamalı.

Buna kuru yük taşıma kapasitesinde ‘Kovid-19’dan kaynaklanan zorlukları da eklediğimizde, maliyet artışının ne kadar zorlayıcı olduğu bir kez daha anlaşılabiliyor. Maden ürünlerindeki keskin ticaret hacmi artışını yüzde 38 ile ofis ekipmanları ve yüzde 37 ile haberleşme araçları ticareti takip ediyor.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikİletişimin Gücü Teknoloji ve Tasarımla Artıyor
Sonraki İçerik2020’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu Arasında Madencilik Sektörü…