Yaz aylarında projenin ruhsatlı alanındaki ağaç kesimine karşı yürütülen protestolarla gündeme gelen Doğu Biga Madencilik şirketinin Kirazlı Projesi’nde gelinen noktada şirketin işletme ruhsatının süresi sona ermiş, ilgili mercilerce ruhsatın yenilemesi yapılmamış ve süreç askıda kalmıştı. 10 Aralık itibariyle Doğu Biga Madencilik tarafından yapılan açıklamaya göre şirket, Kirazlı Projesi bünyesinde görevli 200 personelle tazminatlarını ödeyerek yollarını ayıracak.

Yapılan açıklamada inşaat çalışmalarına yaklaşık dört aydır ara verildiği hatırlatılırken “İnşaat çalışmalarına devam etmek için gerekli olan ruhsat yenileme işlemlerinde devam eden gecikme nedeniyle Kirazlı altın projesinde istihdam edilen 200’den fazla kişi, yapılacak işgücü azaltımı duyurusundan etkilenecektir.” denildi.

Alamos Gold Şirketi’nin dolaylı olarak yüzde yüz iştiraki olan Doğu Biga tarafından çalışanlara adil bir tazminat sağlandığı ve maden ruhsatlarının yenilenmesi sonrasında işe geri alınacaklarına dair güvence verilirken bilhassa tüm düzenleyici gereklilik ve şartların yerine getirilmesine rağmen ruhsatların yenilenmemesi karşısında üzüntü içinde oldukları belirtildi.

Açıklama şu şekilde devam etti:

“Şirket, geçtiğimiz aylarda birçok çalışanımızın eğitim ve sertifikasyon süreçlerinin tamamlanmasının ardından bu adımları atmak zorunda olmaktan da büyük üzüntü duymaktadır. İşgücünün etkilenmesini önlemek adına farklı hükümet düzeylerinde devam eden görüşmeler dahil olmak üzere büyük bir çaba sarf edilmiştir.

Kirazlı Projesi, yerel istihdam yaratılması ve yerel ekonomi kapsamında büyük bir yatırım arz etmektedir. Alamos Gold, işletme ve yatırım harcamalarının GSYH’ye toplam 245 milyon ABD doları, işgücü gelirine 82,4 milyon ABD doları ve 13 yılı aşkın bir süre zarfında 1,075 tam zamanlı iş katkısı sağlayacağını öngörmektedir.

Dört ay önce, Kirazlı Projesi hakkında sosyal medyada yayılan yanlış ve yanıltıcı bilgiler protestolara yol açmıştır. Şirket bu süre boyunca doğruları anlatmaya ve yanlış bilgileri gidermeye çalışmıştır. Bu olayların öncesinde Kirazlı Projesi, bölge halkının desteğini kazanmış, sıkı bir çevresel değerlendirme testi sürecini geçmiş ve Çevresel Etki Değerlendirmesi, orman izinleri, GSM ve işletme ruhsatı dahil tüm ana izinlerin verilmesiyle hükümetin desteğini almıştır. Şirket, 13 Ekim 2019 tarihinde süresi dolan ruhsatın yenilenmesinin güvenceye alınması amacıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile çalışmaya devam etmektedir. Ruhsat yenileme işleminin, Kirazlı için Mart 2019’da işletme ruhsatı veren devlet dairesi tarafından yapılması gerekmektedir.  

Doğu Biga şu ana kadar yerel halkın sürdürülebilir gelişimi için yaklaşık 25 milyon ABD doları katkı sağlamıştır. Bu yatırımlar; 489 burs imkanı, okullarda yenileme çalışmaları ve yerel altyapı çalışmaları, sağlık konteyner ve geri dönüşüm konteynerlerinin temini, temiz ve güvenli içme suyu sağlanması için bir su deposu inşası ve bölgede ulaşımın iyileşmesi için bir yan yolun yapımını kapsamaktadır.

Doğu Biga aynı zamanda çalışanlarına iş sağlığı ve güvenliği, çevre yönetimi, yangın güvenliği, ilk yardım, mekanik ve elektrik temel prensipleri, kırma teknikleri ve sabit tesis operatörlüğü konularında eğitim ve sertifika vermiştir.  

Alamos Gold’un Kanada ve Meksika’da 4 maden işletmesi ile Türkiye, Kanada, Meksika ve ABD’de maden geliştirme projeleri bulunmaktadır. Çevresel duyarlılık Alamos Gold’un temel değeri olup ve tüm faaliyetlerinde aynı şekilde özen gösterilmektedir. Alamos Gold, 2005 yılından bu yana Meksika ve Kanada’da en üst düzey çevresel standartlara uygun şekilde maden işletmektedir. Bu üst düzey çevresel standartlar Kirazlı Projesi’nin tasarım, inşaat, nihai operasyon ve rehabilitasyon çalışmaları kapsamında da uygulanmıştır.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikUMREK’te Görev Değişimi…
Sonraki İçerik2020 PDAC Ödüllerinin Sahiplerinden Birisi Türkiye’den Oldu