Ülkemizde faaliyetlerini sürdüren Kanadalı Alamos Gold, 2017 yılının son çeyreğini ve 2018 yılı planlarını içeren bir güncelleme yayınladı. Kirazlı projesindeki geliştirme çalışmalarına 2018 öngörüleri arasında yer veren Alamos Gold, geliştirme çalışmalarının tamamına ayrılacak tutarın toplam 146 milyon dolar olduğunu ve büyük kısmının Kirazlı projesindeki inşaat çalışmalarına ve Island Gold ve Mulatos’daki arama çalışmalarına ayrılacağını belirtti.

2018 yılında Kirazlı geliştirme projesine ayrılan bütçeyi 100 milyon dolar olarak duyuran şirket, bütçenin, proje inşası ve geliştirilmesine harcanacağını ifade etti. Enerji hattı inşaatı, saha ıslahı ve ulaşım ağı gibi çalışmaların 2017 yılının ikinci yarısında başladığı ve 2018 yılında da devam edeceği belirtildi. Şirketin, 2018 yılındaki çalışmaları maden saha inşası, su barajı inşası ve diğer önemli yapı işleri aktivitelerini kapsıyor. Yapılacak inşaat çalışmalarının ilkbahar aylarında hızlanarak daha verimli şekilde sürdürüleceği ifade edildi.

Şirket, Kirazlı projesi için Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) sürecinin 2017’de tamamlandığını ve orman izinlerinin de alındığını ifade ederken GSM izni sürecinin devam ettiğine dikkat çekti. 2018 bütçesinin yaklaşık yüzde 80’inin GSM izni aldıktan sonra harcanacağı, geri kalan kısmının 2019’da harcanarak, 2019 yılının ikinci yarısında ilk altın dökümünün yapılacağı belirtildi. Kirazlı projesinde yıllık 100.000 ons altın üretilerek ekonomiye kazandırılması hedefleniyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMTA Genel Müdürlüğü Görevine Cengiz Erdem Atandı
Sonraki İçerikKazan Trona Tesisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katılımıyla Açıldı