Ariana Resources, ortağı olduğu Balıkesir’deki Kızıltepe Madeni’nde 2023 yılında 18.000 ons altın üretimi hedeflendiğini açıkladı. Aylık cevher üretiminin ortalama 29.000 ton olması beklenirken yıl toplamında değirmenden çıkacak cevherin 350.000 tona ulaşacağı öngörülüyor. Ayrıca tesiste yaklaşık 120.000 tonluk stok da bulunuyor.

Yıl içerisinde üretilecek cevher tenörünün ortalama 1,7 g/t ve geri kazanımın %90’ın üzerinde olmasının beklendiği öğrenilirken üretim operasyonunun büyük ölçüde Arzu Kuzey, Derya ve Banu ocaklarında devam edeceği aktarıldı. Şirket işletmeye yakın civardaki keşif çalışmalarını da devam ettiriyor.

Ariana Resources Genel Müdürü Dr. Kerim Şener 2022’de madenden üretilen 28.421 ons altın ile şimdiye kadarki en başarılı dönemin geçirildiğini, bunun da 2021’de tamamlanan tesis genişletmesinin sayesinde yaklaşık 440.000 tona ulaşan cevherin işlenmesiyle gerçekleştiğini hatırlattı. Şener; mevcut maden planına göre Kızıltepe’de 2023’te daha düşük tenörlü cevher işleneceğini ve biraz daha düşük bir değirmen verimi ile çalışılacağını, bununla birlikte ekiplerin aramalara ve geliştirmelere odaklanacağını aktardı.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikTÜBİTAK Destekli NTE Projesinde Sona Gelindi
Sonraki İçerikMadenlerde Modern Su Yönetimi ve Modelleme