Doğal kauçuğun, aşınma performansı üzerinde doğrudan etkisi olan mukavemet, esneklik ve kesilme direnci gibi doğal özellikleri ile özellikle bulamaç uygulamalarında aşınmaya karşı çok başarılı bir malzeme olduğu kanıtlanmıştır.

Weir Minerals Kauçuk ve Hortum Küresel Ürün Müdürü Mark Doyle, “En önemlisi, bu aşınma özellikleri en iyi haliyle doğrudan ağaçtan elde edilir; kauçuğu karıştırmak için ne kadar çok çalışma yapılırsa, uzun moleküler zincirlerin kesilmesi ve parçalanması nedeniyle bu özellikler o kadar çok yok olur” diyor.

Doyle’a göre geleneksel kuru işleme, yoğurma sırasında kauçuğun kesilmesine dayanıyor ve bu da ortalama moleküler ağırlık dağılımını azaltarak özelliklerde ve performansta önemli bir düşüşe yol açıyor. Buna karşın, Weir Minerals’in Linatex® Birinci Sınıf Kauçuğunu üretmek için kullandığı tescilli sıvı bileşik yöntemi, lateksi nazikçe karıştırarak kauçuğun mikro yapısına minimum zarar verir.

Doyle’a göre, bir uygulama için en uygun bileşiği seçerken göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır. İlk olarak, partiküller daha büyük ve ağır olduğunda kauçuğun kalınlığı genellikle artırılır; benzer şekilde, partiküller kauçuğu yüksekten etkilediğinde, kapsamlı kuvvetleri daha iyi absorbe edebilmek için kalınlık genellikle artırılır.

Yazının tamamı Madencilik Türkiye Dergisi 113. sayı 50-51. sayfalardadır.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikAli Emiroğlu: “Madencilik Sektörü İçin 15 Milyar Dolar İhracat ve 100 Ton Altın Üretim Hedefi Bir Hayal Değil”
Sonraki İçerikYılmaz Proses (YPT) Nereye Koşuyor?
Bilgi-İşlem Destek, İletişim / Madencilik Türkiye Dergisi