Bundan yaklaşık 10 yıl önce, Çin’i krom cevheri ve ferrokrom dünyasının yıkıcı gücü olarak tanımladığımız ve Madencilik Türkiye Dergisi’nde yayınlanan bir yazı kaleme almıştık. Çin, 2000’li yıllarda girdiği büyüme trendinin rüzgârı ile her yıl daha büyük üretimler elde ederken diğer taraftan fiyatlar ne yazık ki ya olduğu yerde sayıyor ya da ciddi düşüşler gösteriyordu. O zaman ifade ettiğimiz yıkıcı güç ifadesi yerini bulmuş ve Çin düşük maliyetli üretim stratejisinin gereği olarak fiyatları uzun bir müddet baskı altında tutmayı başarmıştı.

Ancak, emtia pazarları ile ilgili en temel bilgi şudur: piyasa koşulları bugün kötü olsa da yarın rüzgâr elbette tersine dönecektir. Çünkü pazarlar dalgasaldır. Bunun belki de en can alıcı örneği petrol fiyatlarında 2020 yılının Mart-Nisan döneminde görüldü. Petrol fiyatları, pandeminin etkileri neticesinde eksi fiyatları gördü, bir süre de $20/bbl gibi düşük bir seviyede kaldı; ancak dalgalı seyir burada da kendini gösterdi ve fiyatlar tekrar yükselişe geçti. Bu yazının hazırlandığı dönemde $70/bbl olan fiyatların $100/bbl’a çıkıp çıkamayacağı konuşuluyor.

Netice olarak devran dönüyor, geçmişin kuralları etkisini kaybediyor ve yeni koşullar ortaya çıkıyor. 10 yıl önce konuştuğumuz başlıklar da yavaş yavaş yerine yenilerini koymaya başladı. Krom cevheri ve ferrokrom pazarlarının yeni dinamikleri yeni dönemde belki de tek bir parametre üzerine inşa edilecek. O parametre ise maliyetler.

Yazının devamı Madencilik Türkiye Dergisi 94. sayı 80. sayfadadır.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.