Maden Jeologları Derneği (MJD) Ulusal İnceleme Komitesi (NVC), “Yetkili Kişi” (European Geologists – EurGeol) unvan başvurularının alınmaya başlandığını duyurdu.

EurGeol unvanı, Avrupa Jeologlar Federasyonu (EFG) eden tarafından oluşturulan jeoloji pratiği içinde yüksek kalitede hizmet sunma yeteneğini kabul eden profesyonel bir unvandır. Profesyonel bir jeolog tarafından alınan unvan, sahibinin mesleki eğitimindeki görevleri yerine getirmek için uygun akademik eğitim ve mesleki deneyim, beceri ve yetkinlik seviyesine ulaştığı anlamına gelir. Aynı zamanda, jeologun sürekli eğitim ve mesleki eğitimi üstlenmesini ve güncel çalışmalarını sürdürmek için kişisel bir çaba sergilediğini gösterir.

EFG Hakkında

EFG, 1980 yılında kurulan bir sivil toplum örgütüdür ve bugün Avrupa çapında 45.000’den fazla yer bilimciyi temsil eden 26 Ulusal Birliği bünyesinde barındırmaktadır. EFG asıl amaçları doğal çevrenin daha güvenli ve daha sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasına katkıda bulunmak, halkı yerbilimleri alanında bilgilendirmek ve doğal kaynakların daha bilinçli bir şekilde kullanılmasını teşvik etmek olan profesyonel bir kuruluştur. EFG, PERC’in kurucu üyelerinden biri olarak, Avrupalı jeologların gerekli yetkinliği kanıtlamaları durumunda ‘Yetkili Kişi’ (European Geologists-EurGeol) olarak nitelendirilmesini sağlayan organizasyon olarak kabul edilir. Bu unvan jeologların öncelikli olarak Avrupa’da, genelde ise tüm dünyada tanınmalarını sağlayıp, önemli fırsatların doğmasına vesile olmaktadır. PERC ise Avrupa’daki pazarlarda listelenen şirketler tarafından arama sonuçlarının, mineral kaynaklarının ve maden rezervlerinin kamuya açıklanması için standartlar belirlemekten sorumlu kuruluştur. CRIRSCO’nun bir üyesi olan PERC Raporlama Standardı da CRIRSCO Raporlama Şablonu ile tamamen uyumludur.

Başvuru için detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikZonguldak’ta Maden Ocağında Göçük: 2 Madenci Hayatını Kaybetti
Sonraki İçerikEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda Fatih Dönmez Dönemi Resmen Başladı