Madencilik sektöründe aktif olarak görev alan birçok STK’nın oluşturduğu ‘Maden Platformu’ ortak kararı ile hazırlanan; sokağa çıkma yasağı ve seyahat kısıtlamalarından sektörün iş güvenliği, çevre gibi ihtiyaçları nedeniyle talep ettiği istisnalara ilişkin yazı, 14 Nisan 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakan Yardımcısı Tayyip Sabri Erdil’e iletildi.

Maden Platformu tarafından iletilen yazı şu şekilde oldu: “Madencilik sektörü Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen sektörlerden biridir. 150.000 kişiye doğrudan 2 milyon kişiye dolaylı istihdam sağlayan yıllık 4,3 Milyar USD direk ihracat yapan, hammadde sağladığı cam, seramik, demirçelik vb. diğer sektörler ile ekonomiye 40 Milyar USD civarında katkı sağlayan sektörümüz yapısı gereği hassas bir sektördür.

Covid-19 tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağı günlerinde;

  1. İş ve işletme güvenliği açısından hassas olan (şev kayması, blok devrilmesi, havalandırma, su atımı, gaz tehlikesi, tahkimat tamiri gibi), kendiliğinden yanma tehlikesi olan (Soma kömür havzası gibi) ve kimyasal işlem silsilesi açısından durması mümkün olmayan tesislerde; entegre tesislere (demir-çelik, cam, seramik vb.) hammadde besleyen ve durmaması gereken işletmelerde çalışacak asgari kritik personelin işe gidiş-gelişi önem taşımaktadır.
  2. Seyahat yasağı olan illerde;

Birçok firmanın merkezleri, fabrikaları ve maden ocak işletmeleri farklı illerde bulunmaktadır. Üretim süreçlerinin ve üretilen ürünlerin ihracat organizasyonları için il dışına seyahat zorunluluk arz etmektedir.

Bu nedenlerle iş güvenliği, ihracatın ve ocaklardaki üretimin devamlılığının sağlanabilmesi için; sokağa çıkma yasağı olduğu günlerde kritik personelin işe gidiş-gelişi için gerekli izinlerin, normal günlerde il dışına seyahat için İhracatçı Birliklerince, Sanayi ve Ticaret Odalarınca düzenlenecek resmi bir yazı ile gerekli izinlerin, sağlanması hususlarını bilgi ve tensiplerinize arz ederiz.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMadencilik Türkiye Dergisi’nin 86. Sayısı Çıktı
Sonraki İçerikBoart Longyear’dan Onaylanmış İpuçları: Bir Bit ile Daha Fazla Metraj İçin Butonlarınızı Kontrol Edin