Bu yıl 10.’su düzenlenecek MINEX – Madencilik, Doğal Kaynaklar ve Teknolojileri Fuarı, maden sektörünü fuarizmir’de bir araya getirecek. 30 bin metrekare alanda düzenlenecek MINEX, Türkiye’den ve tüm dünyadan sektör paydaşlarını İzmir’de ağırlayacak. Fuarla eş zamanlı olarak, TMMOB Maden Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından organize edilen 9. Uluslararası Maden Makineleri ve Teknolojileri Kongresi (IMMAT) de düzenlenecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından TMMOB Maden Mühendisleri Odası işbirliğiyle düzenlenen MINEX – Madencilik, Doğal Kaynaklar ve Teknolojileri Fuarı’nın 10.’su için çalışmalar sürüyor. MINEX Fuarı, 13-16 Eylül 2023 tarihleri arasında fuarizmir’de gerçekleşecek. Fuarda; maden bulma, çıkarma işlemlerinde kullanılan son teknoloji dev makineler, iş makineleri, teknolojik yenilikler, yangınları önceden haber veren sistemler gibi birbirinden önemli ürünler, sektör profesyonelleri ile bir araya gelecek. MINEX’e Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Avusturya, Çin, İsviçre, Çekya, Finlandiya, İsveç, Polonya, Rusya gibi dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden katılımcı ve profesyonel ziyaretçilerin gelmesi bekleniyor.

KONGRE FUARİZMİR’DE

Fuarla eş zamanlı olarak, TMMOB Maden Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından organize edilen 9. Uluslararası Maden Makineleri ve Teknolojileri Kongresi de fuarizmir’de düzenlenecek. Kongre, alanında uzman seçkin mühendis ve bilim insanları ile önde gelen üreticiler ve temsilcilerini bir araya getirerek ilgili alanlarda bilimsel ve teknik gelişmelerin ve yeniliklerin tartışılacağı bir platform olacak. Kongre ile ayrıca, madencilik ve cevher hazırlama faaliyetlerinde yerli teknoloji geliştirme ve üretimin teşvik edilmesi de amaçlanıyor.

Kongre, çok daha verimli maden üretiminin geliştirilmesi, işletilmesi, cevher hazırlama ve zenginleştirme, doğal taş ve minerallerin üretiminde kullanılan tüm makine ve ekipmanların üretimi, seçimi ile verimliliklerinin, ekonomiye katkılarının tartışılmasına zemin hazırlayacak. Ayrıca bilişim teknolojileri, nesnelerin interneti (IoT), kablosuz ağlar, otonom araçlar, sanal gerçeklik alanında geliştirilmiş ve güncel uygulamalar, üretim verilerinin analizinde kullanılan madencilik ekipmanları ve yöntemleri, önleyici bakım çalışmalarının tanıtılması gibi ilgili alt başlıklar da kongrenin ana konularından.

Ulusal ve uluslararası davetli konuşmacıların yanı sıra sektör paydaşlarının da desteği ve katılımı, bu alandaki bilimsel ve teknik gelişmelerin etkin iletişim ve bilgi aktarımı ile gerçekleşmesini sağlayacak. Bu etkinliğe yurt dışından bildirilerle katılacak yazarlara, online sunum imkanı sağlanacak. Kongrede; tıpkı geçmiş kongrelerde olduğu gibi birbirinden seçkin konuşmacılar, bilim insanları, sektörün temsilcileri ve bilim insanları yer alacak.

Dünyaca ünlü Türk Akademisyen, Jeolog ve Bilim İnsanı Prof. Dr. Celal Şengör çok değerli sunumu ile birlikte kongerede yer alacak. Maden sektöründe yüzlerce maden mühendisi yetiştiren, birçok projeye sahip, sektörün duayen hocalarından Prof. Dr. Nuh Bilgin “Maden Üretiminde Ve Tünel Açmada Kullanılan Yeni Teknolojiler” konulu sunumu ile Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Yerbilimleri ve Petrol Bölümü’nden araştırmacı Dr. Ahmad Hassanzadeh  “Flotasyon Makinelerinin Gelişimine Tarihsel, Mekanik ve Metalurjik Açılardan Pragmatik Bir Bakış” konulu sunumu ile kongrede olacak. Birbirinden değerli konuk ve konuşmacılar ile kongre gerçekleşecek.

FUARDA NELER VAR?

MINEX’te; maden arama, kırma – eleme, öğütme – ayıklama, ,sondaj, tünel açma, taşıma, cevher hazırlama ve zenginleştirme makine ve ekipmanları, yardımcı makine ve ekipmanlar, havalandırma sistemleri, iş sağlığı ve güvenliği malzemeleri yer alacak. Fuarın ziyaretçi profilini ise açık ocak ve yer altı maden işletmecileri, cevher zenginleştirme projeleri işletmecileri, sondaj firmaları, maden taş ocağı ve inşaat makineleri işletmecileri, doğal taş ocağı işletmecileri, maden ithalat ve ihracatçıları, mühendisler, danışmanlık firmaları, kamu kurumu yetkilileri, basın temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler oluşturacak. Fuarda ayrıca dört gün boyunca çeşitli sektörel etkinlikler de gerçekleşecek.

 

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikSarıalan’da İlk Üretimde Hedef 2025
Sonraki İçerikAnagold Madencilik Kamuoyu Açıklaması Yayınladı