İncelememizin Konusu ve Sınırları

Maden yatırımları açısından orman izinleri son derece önemlidir. Bu yazımızda, genel itibariyle orman izinleri ve orman izin bedelleri konusuna uygulamada yaşanan sorunlara ve kimi yargı kararlarına değinilmektedir.

Bilindiği üzere, orman izinleriyle ilgili olarak yakın zamanda Orman Kanunu’nun 16. Maddesinde 23.3.2023 tarih ve 7442 sayılı Kanun’un 10 maddesi ile değişiklik yapılmış, bazı yeni kavramlar metne eklenmiştir.

Hakeza, bölgesel ölçekte, İstanbul ilinin belli alanlarını kapsayan alanda yeni izin verilmemesi, önceden bu alanda verilen izinler içinse sadece temdit ve ilave izin taleplerinin değerlendirilmesi için talep edilen alanın %70’i kadar izinli alanı faaliyetleri tamamlayarak iade etme koşulu ile talebin değerlendirmeye alınabileceğine dair bir olur söz konusudur. Özetle hem yasal hem de idari düzenlemelerde bazı güncel gelişmeler vardır.

Orman izinleriyle ilgili bu güncel gelişmelerin ayrı bir yazıda değerlendirilmesi planlanmaktadır.

Maden Yatırımlarında Orman İzni ihtiyacı

Maden yatırımlarının gerçekleştirileceği alanlar devlet ormanı niteliğinde olabilir. Arama döneminde sondaj yapılacak alanlar ve bu alanlara erişim yolları için izin orman izni alınması gerekebilmektedir. İşletme döneminde ise, maden cevherinin çıkarılacağı ocak sahasının orman alanına denk gelmesi söz konusu olabilir.

Yazının tamamı Madencilik Türkiye Dergisi 112. sayı 108-114. sayfalardadır.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMadencilik Faaliyetlerinde Asismik Kayma (Krip) Davranışının Etkileri
Sonraki İçerikMadencilik Türkiye Dergisi’nin 113. Sayısı Çıktı
Yazı İşleri Müdürü - Maden Mühendisi / İş Güvenliği Uzmanı / Madencilik Türkiye Dergisi / Maden Mühendisleri Mesleki Gelişim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi